Dzień bez Samochodu

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jutro, 22 września, będzie można podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Bez biletu pojadą również pasażerowie lokalnych pociągów, do granicy województwa. Aby skorzystać z darmowego przejazdu, wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

Zdjęcie przedstawia kierownicę roweru. W jej tle widoczny jest rozmazany obraz lamp ulicznych, oświetlających nocą drogę. - grafika artykułu
22 września zachęcamy do wypróbowania roweru jako środka przemieszczania się po mieście, fot. Pixabay

Z darmowych przejazdów na liniach ZTM Poznań skorzystać mogą wszyscy posiadacze samochodów. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Jeden dokument upoważnia do bezpłatnego podróżowania po mieście jednej osoby. 

Ponadto, przez cały ETM 2022 pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki, zachęcające kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu zachęcenie zmotoryzowanych do podróży transportem publicznym.

Poznański Rower Miejski - darmowa godzina

Do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022 aktywnie włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego - firma Nextbike. 22 września każdy użytkownik PRM będzie mógł wypożyczyć go przez godzinę za darmo. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM - zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Zachęcamy do wykorzystania tego dnia jako okazji do wypróbowania tego środka transportu, jako wygodnego sposobu poruszania się po mieście.

Za darmo także pociągiem 

Wspólnie z Miastem zrównoważony transport będzie promować Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.

UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

ZTM/ZDM/KS

sieci społecznościowe