Poznań powalczy o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta Europy

Poznań po raz kolejny staje do rywalizacji w European Cycling Challenge. Przez cały maj będzie walczył o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta Europy z 50 innymi metropoliami. Zwycięży to miasto, którego rowerzyści "wykręcą" najwięcej kilometrów.

. - grafika artykułu
Jak używać aplikacji

Uczestnictwo w European Cycling Challenge 2017 zadeklarowała już m.in. Barcelona, Manchester, Lizbona i Zagrzeb, a także Warszawa, Gdańsk i Wrocław. Rywalizacja rozpocznie się 1 maja i potrwa przez cały miesiąc. Poznań będzie w niej uczestniczył po raz drugi. Do wyścigu może przyłączyć się każdy. Zachętą do kręcenia kilometrów dla Poznania są nagrody.

- W tym roku szczególny nacisk kładziemy na integrację z komunikacją miejską oraz promocję transportu publicznego i Poznańskiego Roweru Miejskiego, co ma wymiar w nagrodach. Dla uczestnika, który zajmie pierwsze miejsce w poznańskiej drużynie ufundujemy 3-miesięczny bilet okresowy do wykorzystania w 2017 roku - zapowiada Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

By kręcić kilometry dla Poznania należy pobrać aplikację Naviki, zarejestrować się w niej, a następnie dołączyć do konkursu ECC2017 i do drużyny naszego miasta. Aplikacja, oprócz zliczania kilometrów, rejestruje też trasy, którymi przemieszczać się będą rowerzyści.

- Zebrane ślady przemieszczeń rowerowych są dla nas bardzo cenne przy planowaniu rozwoju tras rowerowych, a także wyborze miejsc, gdzie powstają nowe stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego - mówi Wojciech Makowski z Wydziału Transportu i Zieleni. - Liczę też, że rywalizacja zaktywizuje tych, którzy porzucili rowery na zimę, aby wreszcie je odkurzyli i dopompowali - dodaje Makowski.

Na 50 najbardziej aktywnych uczestników drużyny Poznania czekają wyjątkowe koszulki, a na pierwszą dziesiątkę także profesjonalne zapięcia rowerowe. Nowością w tym roku będzie rywalizacja drużynowa poznańskich osiedli. - Na osiedlu, którego mieszkańcy "wykręcą" najwięcej kilometrów, powstanie stacja Poznańskiego Rower Miejskiego. To wspólna deklaracja miasta i firmy Next Bike - mówi Maciej Wudarski. - Stacja ta powstanie w ramach przyszłorocznej rozbudowy systemu - dodaje.

Aby kręcić dla swojego osiedla, należy wskazać w ramach drużyny "Poznań" odpowiednią poddrużynę. Swoje poddrużyny mogą tworzyć także firmy i szkoły. Aby zgłosić poddrużynę, wystarczy wysłać wiadomość na rowery@um.poznan.pl.

Stan rywalizacji będzie można śledzić na bieżąco na stronie akcji: www.cyclingchallenge.eu

W tym roku European Cycling Challenge odbędzie się już po raz szósty. W  ostatnim roku uczestnicy z ponad 50 miast przejechali aż 4 miliony kilometrów. Zwyciężył Gdańsk, Poznań zajął 9. miejsce, wyprzedzając w ostatnich dniach zaciętej rywalizacji Bolonię - inicjatora zabawy. Łącznie poznańscy rowerzyści przejechali 119 tysięcy kilometrów.

Joanna Żabierek/biuro prasowe

Rywalizacja drużynowa poznańskich osiedli

Ta z drużyn poznańskich osiedli, do której przypisani uczestnicy w sumie zarejestrują największą liczbę kilometrów, zostanie zwycięzcą rywalizacji. Po zakończeniu rywalizacji, Zarząd Transportu Miejskiego, po pozyskaniu opinii od Rady Osiedla, która terenowo odpowiada zwycięskiej drużynie poznańskich osiedli, wyznaczy lokalizację nowej stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Załączniki