Poznaniak wioślarskim v-ce Mistrzem Świata

Cztery medale zdobyli polscy wioślarze w zakończonych w niedzielę (1 września) mistrzostwach świata seniorów w Linzu. Reprezentanci Polski ze złotem, dwoma srebrnymi i brązowym krążkiem zajęli dziesiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Polacy wywalczyli także sześć przepustek do Tokio.

. - grafika artykułu

Po srebro popłynęła męska czwórka podwójna z zawodnikiem poznańskiego klubu - Wiktorem Chabelem na pokładzie. W finale bezkonkurencyjni byli Holendrzy (05:51.75). Polacy w składzie: Fabian Barański, Dominik Czaja, Szymon Pośnik i Wiktor Chabel (Posnania Poznań) po znakomitych ostatnich 500 metrach z czasem 05:55.59 wygrali walkę o srebro z Włochami (05:56.11).

Nie miała sobie równych czwórka bez sternika w składzie: Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski i Mateusz Wilangowski. Polacy kapitalnie rozegrali bieg prowadząc od samego początku by na dystansie kontrolować bez nerwów wyścig. Ostatecznie metę minęli z czasem 06:09.86 wyprzedzając m.in. osadę Rumuni (06:11.41) i Wielkiej Brytanii (06:11.71).

Srebrny medal zdobyła także żeńska czwórka podwójna: Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann. Polki bardzo dobrze wystartowały. Po 500 metrach szły równo z Chinkami. W połowie dystansu miały dwie sekundy straty do azjatyckiej osady. W końcówce Chinki (06:34.65) pokazały moc, a nasze wioślarki (06:36.59) stoczyły zwycięski bój o drugie miejsce z Holenderkami (06:36.62).

W niedzielę brąz dołożyła męska dwójka podwójna: Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski. Nasi wioślarze przez pierwszą połowę dystansu trzymali się prowadzących Chińczyków. Na ostatnich 500 metrach przyspieszyli Irlandczycy i Brytyjczycy. Chińczycy obronili pierwszą pozycję (06:05.68), na drugim miejscu wpłynęli Irlandczycy (06:06.25), a na trzecim biało-czerwoni (06:07.87).

Oprócz medalistów kwalifikację olimpijską wywalczyła dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn i czwórka bez sterniczki. Natomiast kwalifikację na paraigrzyska zdobyli Michał Gadowski i Jolanta Majka (PR Mix2x).

Pozostałe miejsca polskich osad w finałach A:

6 miejsce (W4-) - Monika Chabel, Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz i Maria Wierzbowska