"Bezwarunkowy dochód podstawowy: utopia czy konieczność" - 18. Debata Akademicka UAM i UEP

"Bezwarunkowy dochód podstawowy: utopia czy konieczność" - to tytuł pierwszej w tym roku Debaty Akademickiej, na którą już w najbliższy poniedziałek zapraszają dwie poznańskie uczelnie: Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.  Dyskusja o "kasie dla wszystkich" odbędzie się 20 stycznia o godz. 17.00 w sali 4.1 CEUE ul. Towarowa 55.  

Debata Akademicka
Debata Akademicka

W debacie wezmą udział  przedstawiciele UAM: dr Mariusz Baranowski oraz dr Maciej Szlinder a także dr hab. Piotr Michoń, prof. UEP i dr Michał Borychowski także z UEP. Moderatorem będzie dr Krzysztof Gołata z UEP, który wspólnie z naukowcami chce poszukać odpowiedzi m.in. na pytania: gdzie tkwi geneza idei bezwarunkowego dochodu podstawowego oraz czy państwowa kasa (budżet państwa) wytrzyma miliardowe czy wręcz bilionowe wydatki.

- Szwajcarzy w ogólnokrajowym referendum powiedzieli "nie" wypłacaniu obywatelom dodatkowej pensji, z tytułu tego, że są Szwajcarami - przypomina dr Gołata -  Finlandia nie zaliczy do udanych eksperymentu polegającego na wypłacaniu 560 euro miesięcznie grupie dwóch tysięcy osób. Eksperymenty w Indiach i Ugandzie są bardzie optymistyczne. Pierwsze niepowodzenia nie zniechęcają ich propagatorów. Jedni mówią o lewicowym pomyśle ("socjalizm powraca"). Inni wręcz przeciwnie, twierdzą, że bezwarunkowy dochód podstawowy jest bardzo silnie związany z liberalizmem. Jedno jest pewne: w najbliższych latach nie unikniemy dyskusji wokół, jednak populistycznego, hasła: "Przyszłość to kasa dla wszystkich". Hasło to może zdominować kolejne kampanie wyborcze w wielu państwach, a dla pokolenia obecnych dwudziestolatków może to być realna rzeczywistość. Właśnie: utopia czy konieczność, a może tylko potwornie drogi eksperyment i społeczna rewolucja? - zastanawia się dr Krzysztof Gołata z UEP.  

O tym wszystkim dyskutować będą uczestnicy poniedziałkowej Debaty. Jej przebieg można będzie także śledzić na facebookowym profilu UAM https://www.facebook.com/amupoznan/