Debata "Język w kryzysie"

W najbliższą sobotę, 20 lutego 2021 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego spotkają się osoby, które mają znaczący wpływ na tworzenie polskiej wspólnoty językowej. Wśród uczestników wydarzenia będą m.in. profesorowie: Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, literaturoznawca i pisarz Michał Rusinek oraz dziennikarz Kuba Strzyczkowski.

Debata "Język w kryzysie" - grafika artykułu
Debata "Język w kryzysie"

Tegoroczna dyskusja o polszczyźnie, której hasło przewodnie brzmi "Język w kryzysie", będzie wyjątkowa - ze względu na pandemię zostanie zorganizowana ONLINE.
20 lutego, od godz. 18.30 będzie można obejrzeć ją na żywo na profilach społecznościowych Miasta Poznania https://pl-pl.facebook.com/Poznan/ oraz na antenie Telewizji WTK https://wtk.pl/
Debata podzielona zostanie na trzy części. Każda z nich będzie trwającą 45 minut dyskusją na konkretny temat:

1."Odpowiedzialność za słowo"
W pierwszej części prof. Andrzej Markowski, dr Katarzyna Kasia i Kuba Strzyczkowski porozmawiają o tym, czym jest dzisiaj odpowiedzialność za słowo: na czym ona polega i czy chodzi tylko o rzetelność wypowiedzi? W jakim stopniu odpowiedzialność za słowa wiąże się z odpowiedzialnością za czyny, które mogą one spowodować? Te niełatwe kwestie będą roztrząsać wspólnie językoznawca, filozofka oraz dziennikarz.

2."Porozumienie między pokoleniami"
Jak rozmawiać, żeby się dogadać? W jaki sposób język sprzyja międzypokoleniowemu porozumieniu? Jakie są bariery językowe, które je utrudniają? Na te pytania odpowiedzi spróbują znaleźć prof. Jerzy Bralczyk, dr Antonina Doroszewska oraz red. Bartłomiej Chaciński.

3."Koronawirus w języku"
W trzeciej części o tym, jak pandemia wpłynęła na polszczyznę, rozmawiać będą prof. Marek Łaziński, prof. Michał Rusinek i prof. Dorota Piontek. Przyjrzą się temu, w jaki sposób doświadczenia pandemii, strachu czy samotności odzwierciedlają się w najnowszym słownictwie. Zastanowią się również nad rolą języka w pandemii i nad tym, czy wzbogacił się on w ciągu ostatnich miesięcy, czy raczej zubożał.
Paneliści odpowiedzą również na pytania od widzów - będzie można je zadawać za pomocą mediów społecznościowych.
Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym - Rada Języka Polskiego. 

sieci społecznościowe