Edukacja w czasach pandemii - darmowy e-book z UAM

Na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstała publikacja "Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele".

Edukacja w czasach pandemii - e-book - grafika artykułu
Edukacja w czasach pandemii - e-book

E-book dostępny od kilku dni za darmo na stronie https://zdalnie.edu-akcja.pl/ pobrano już ponad 6 tysięcy razy.

Publikacja powstała pod redakcją prof. Jacka Pyżalskiego. - Pomyślałem, że tego typu opracowanie jest pilnie potrzebne w Polsce - mówi prof. Jacek Pyżalski. - Potrzebny jest rodzaj szkieletu wspólnej myśli, który pozwoli spojrzeć z dystansu na to, co i po co obecnie robimy jako nauczyciele. Co jest ważne, a co jest tylko mniej znaczącym szczegółem? Na czym skupić się najbardziej? Czego na pewno nie możemy pominąć? Wreszcie - jakie błędy w obecnej sytuacji łatwo popełnić? Myślę, że obecnie nikt nie potrafi wyczerpująco odpowiedzieć na te wszystkie pytania. Jednak wiele zmienia już samo ich zadanie i próba krytycznej na nie odpowiedzi - dodaje naukowiec.

Książka dotyczy wielu istotnych spraw, m.in. relacji nauczyciel-uczeń, relacji rówieśniczych czy doboru sensownych narzędzi edukacji zdalnej. Podręcznik powstał błyskawicznie i jest odpowiedzią środowiska akademickiego na edukacyjne potrzeby w czasach pandemii. - Planeta Ziemia została uwięziona w Escape Room'ie (...) Każdy dzień zmusza do pokonywania wielu barier związanych z mądrym, sprawnym i skutecznym kształceniem zdalnym. Powoduje też problemy wychowawcze i rodzinne. Podręcznik pomaga zrozumieć, zamienia obawy w świadome działania. Wyjaśnia, ułatwia i pokazuje... - napisał w recenzji prof. dr hab. Maciej Tanaś z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

- Zaprosiłem do współpracy liczną grupę autorów, których cenię jako specjalistów edukacyjnych - zarówno naukowców, jak i praktyków. Serdecznie im dziękuję za zaangażowanie! A Państwa zapraszam do czytania i refleksji - zachęca prof. Pyżalski.

sieci społecznościowe