#KreaTYwni - nadchodzą Targi Edukacyjne Poznań!

Ponad 200 wystawców, w tym m.in. szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, policealne, wyższe oraz organizacje pozwalające rozwijać pasje młodych ludzi zaprezentują swoje oferty podczas XXIV edycji Targów Edukacyjnych. Wydarzenie odbędzie się w weekend, 6-8 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pod hasłem #KreaTYwni. Wstęp jest bezpłatny.

Targi Edukacyjne w Poznaniu
Targi Edukacyjne w Poznaniu

Na targach pojawią się nie tylko placówki z Poznania i wielkopolski, ale także uczelnie z innych rejonów Polski oraz zagranicy - Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Danii. Będzie to okazja, aby zapoznać się z ofertami zarówno ośrodków edukacyjnych, jak i możliwościami rozwoju w poszczególnych zawodach. Program XXIV odsłony imprezy jest pełen warsztatów, wykładów, pokazów, animacji i konferencji. Przygotowanych dla uczniów oraz rodziców, a także pedagogów, psychologów, dyrektorów czy nauczycieli.

Odkryj swoją pasję!

Na stoisku Samorządu Województwa Wielkopolskiego uczniowie mogą skorzystać z fachowej pomocy doradców zawodowych Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego. Ich ważnym, choć nie jedynym zadaniem, jest diagnoza rynku pracy wskazująca konieczność kształcenia w zawodach deficytowych i określenia tzw. zawodów przyszłości. Uczestnicy zajęć zobaczą, jak wygląda praca m.in. florysty, opiekuna medycznego, asystenta stomatologicznego czy technika farmaceutycznego i kosmetycznego.

Dla maturzystów ciekawe pokazy przygotowały szkoły wyższe - m.in. Politechnika Poznańska, która zademonstruje, jak wygląda badanie mózgu pod kątem neuromarketingu, działanie spawarki światłowodowej, a także oprogramowanie do symulacji lotów dronem.

Pokazy i animacje przygotowują również służby mundurowe. W tym roku uczestnicy będą mieli do dyspozycji stoiska wielkopolskiej policji i Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Targi Edukacyjne to także okazja do wsparcia działań charytatywnych - podczas wydarzenia odbędzie się akcja rowerowa "Ścigamy się i pomagamy". Każdy będzie mógł wykręcać kilometry na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" w Złotowie.

Podczas targów będzie można również sprawdzić swoją wiedzę. Po raz drugi zostanie zorganizowana gra "Kreatywnie w przyszłość" adresowana do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Zabawa będzie ściśle związana z tematyką wydarzenia. Dla pierwszych 50 uczestników z najwyższą liczbą punktów przewidziane są upominki.

Polacy i Niemcy na Targach Edukacyjnych

Istotnym elementem targów jest budowanie relacji ponad podziałami. Uczestnicy tegorocznej edycji zobaczą m.in. wystawę "Ścieżki Życia" poświęconą Polakom żyjącym na przestrzeni ostatnich 100 lat w regionie wokół Frankfurtu nad Menem i w Hesji.

To jednak nie wszystko. Podczas targów zostaną wręczone nagrody w konkursie plastycznym "Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i naukowej". Tegoroczna edycja poświęcona była Polakom w Niemczech. Mogły wziąć w nim udział dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu wielkopolski. W sumie złożono 743 prace, z których nagrodzono 54.

#KreaTYwni mentorzy w Szkole Jutra

W ramach Targów Edukacyjnych odbędzie się również szereg konferencji i kongres oświatowy. Ich celem jest szerzenie idei #KreaTYwni wśród osób odpowiedzialnych za wychowanie i nauczanie: nauczycieli, dyrektorów, pedagogów, psychologów i rodziców.

Jednym z takich wydarzeń jest konferencja naukowa - "Szkoła jutra - dobre relacje, edukacja językowa, kreatywne metody pracy". Prelegentami będą m.in. dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przybliży on zagadnienia związane z nową formułą egzaminów zewnętrznych. Prof. dr hab. Anna Seniuk, aktorka, profesor sztuk teatralnych Akademii Teatralnej w Warszawie, która omówi techniki emisji głosu i istotę kreatywności w działalności zawodowej nauczycieli. Prof. dr hab. Jacek Pyżalski z wykładem "Co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym przemoc rówieśnicza?", a także dr Anna Basińska, która zaprezentuje wybrane aplikacje, narzędzia i strony internetowe, mogące wspierać edukację językową lub pomagać nauczycielom uczącym dwujęzycznie. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie: www.konferencjaedukacyjna2020.pl

Konferencja to łącznie 65 wykładów. Wydarzenie odbędzie się 6 i 7 marca w Poznań Congress Center. Z kolei 8 marca na antresoli pawilonu 7 zaplanowano 5 prezentacji dla rodziców z dziećmi na temat m.in. rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży, nowych technologii czy profilaktyki uzależnień (wstęp wolny).

EDUTEC - kongres i targi

5-6 marca w Poznań Congress Center zaplanowano IV Ogólnopolski Kongres Oświatowy. Motywem przewodnim wszystkich wystąpień i działań będzie kreatywność. Znakomita kadra wykładowców i praktyków postawi ważne pytania: Czym jest kreatywność, twórczość? Dlaczego są ważne w przestrzeni szkolnej i w życiu społecznym i gospodarczym? Jak dobierać metody diagnozowania potencjału twórczego dzieci i młodzieży i wspierać ich kreatywność?

W trakcie kongresu między salami konferencyjnymi odbędą się Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC. 16 wystawców zaprezentuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dla nauczycieli i rodziców. Wśród wystawców znajdą się m.in. laureaci Złotego Medalu MTP, czyli nagród dla najlepszych produktów do nauki. W tym roku zwyciężyły Karty Grabowskiego: Tabliczka mnożenia, Dodawanie i odejmowanie, Gry logiczne (seria unikalnych gier edukacyjnych) oraz Liga Niezwykłych Umysłów - interaktywna, webowa platforma do nauki praktycznego podejścia do programowania.
XXIV Targi edukacji odbędą się w godz. 10-18 (piątek, sobota) i godz. 10-16 (niedziela).

Lokalizacja, wejście i wjazd

Międzynarodowe Targi Poznańskie - pawilon 7A i 8A. Wejście bezpośrednie od ulicy Śniadeckich (Wejście Zachodnie). Na teren można wejść także przez Hol Wschodni od dworca Poznań Główny. Wjazd dla samochodów będzie otwarty od ulicy Śniadeckich oraz Głogowskiej.

Wstęp i parking

Wejście jest bezpłatne, a karta wjazdu dla samochodów na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich kosztuje 30 zł - płatność na miejscu lub online.

Organizatorami wydarzenia są Grupa MTP oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Kolegium Rektorów Miasta Poznania oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

MTP/JZ