Misja Apollo pół wieku później. Jak zmieniła świat?

W poniedziałek 9 marca, o godz. 17.00, w Sali Lubrańskiego, Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego, odbędzie się XIX Debata Akademicka, organizowana wspólnie przez UAM i Uniwersytet Ekonomiczny. Tym razem dyskusja toczyć się będzie pod hasłem "Misja Apollo pół wieku później. Jak zmieniła świat?"

Debata akademicka
Debata akademicka

UAM reprezentować będą prof. Edwin Wnuk oraz prof. UAM dr hab. Andrzej W. Nowak, natomiast Uniwersytet Ekonomiczny prof. dr hab. Wojciech Cellary oraz dr hab. Jacek Mizerka, prof. UEP. Moderatorem dyskusji będzie prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski.

- Lata 60-te ubiegłego wieku stały pod znakiem podboju (takie określenie było w powszechnym użyciu) kosmosu.  Łajka, pierwszy pies w kosmosie, Jurij Gagarin, pierwszy człowiek w kosmosie, Walentyna Tiereszkowa, pierwsza kobieta w kosmosie, Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który postawił nogę na księżycu,  byli bohaterami (dziś nazwalibyśmy ich pewno celebrytami), tamtej dekady - mówi prof. Podemski. -  Szczytowym osiągnięciem tych lat była misja Apollo 11. Wraz z zakończeniem "zimnej wojny" problematyka "podboju" kosmosu zniknęła z pierwszych stron gazet. Wraca na nie tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z katastrofą lub pojawia się plan organizowania komercyjnych kosmicznych wycieczek - dodaje.

Uczestnicy debaty podyskutują o tym, jak ten "podbój kosmosu" z programem Apollo, jako symbolem tych działań, zmienił nasze rozumienie świata, geopolitykę, jak wpłynął na rozwój technologii, gospodarki, jak odzwierciedlił się w kulturze? A może wywołał też jakieś negatywne skutki, np. ekologiczne?

Wstęp na debatę jest wolny, zapraszamy.