Nowe prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Poznania

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania spotkała się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie. Odświeżony skład, uzupełniony o radnych ze szkół, które straciły swojego przedstawiciela wybrał nowe prezydium.

Nowe prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Poznania (foto: B. Szeszuła)
Nowe prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Poznania (foto: B. Szeszuła)

III kadencja młodych radnych wznowiła działalność. Osoby, które ukończyły szkołę średnią i w wyniku tego straciły mandat zostały zastąpione przez nowych radnych. Młodzież ślubowała godne i rzetelne sprawowanie obowiązków, mając na względzie dobro swoich rówieśników i rozwój miasta. Oprócz młodzieży Salę Białą wypełnili także zaproszeni goście - m.in. przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, poseł elekt Franciszek Sterczewski, Anna Wawdysz Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. młodzieży, czy radny miejski i opiekun młodych Bartłomiej Ignaszewski.

Oprócz uzupełnienia Komisji Skrutacyjnej i Rewizyjnej odbyły się najważniejsze głosowania nad wyborem przewodniczącego i jego zastępców. Dotychczasowa szefowa Julia Waligóra odeszła z rady ze względu na ukończenie liceum. Jej nazwisko wielokrotnie padało podczas autoprezentacji kandydatów na poszczególne stanowiska.

- Swoją działalność rozpocząłem rok temu. Siedziałem na tamtym miejscu i słuchałem, jak przemawia Julia. Pomyślałem wtedy - trochę chciałbym być jak ona. W tym miejscu chciałbym jej podziękować za ten cudowny rok w młodzieżowej radzie. - mówił Jakub Truszkowski, który jako jedyny kandydował na stanowisko przewodniczącego. - Chcę iść jej śladami, mieć wpływ na rzeczywistość dookoła mnie, rozwijać i ulepszać młodzieżową samorządność i demokrację w Poznaniu.

Truszkowski został jednogłośnie wybrany na nowego przewodniczącego. Jego zastępcami zostali Paulina Antoniewicz oraz Kacper Nowicki. W prezydium zasiądzie także sekretarz Tymoteusz Borsiak.

- To właśnie nasza współpraca, różnorodność, masa pomysłów, kreatywność i wasz ogromny wkład pracy czyni czas spędzony w naszej radzie naprawdę wyjątkowym i motywuje do jeszcze bardziej produktywnego działania na rzecz młodzieży w naszym mieście. - podkreślała Paulina Antoniewicz.

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania jest organem konsultacyjnym i reprezentującym młodzież w strukturach lokalnych. Każda szkoła średnia ma prawo wybrać jednego przedstawiciela, który będzie pełnił mandat radnego. Rada ma charakter apartyjny, a jej celem jest reprezentowanie interesów poznańskiej młodzieży, wspomaganie aktywności młodych oraz rozpowszechnianie idei samorządowej i społeczeństwa obywatelskiego.

Beata Szeszuła