Komunikaty

pagina

Studia

Pominąłeś menu

menu

"Polski Nobel" dla naukowca z UAM

Profesor Tomasz Goslar z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zwaną "polskim Noblem". Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej zostały przyznane już po raz dwudziesty trzeci.

Prof. Tomasz Goslar (foto: Maciej Męczyński - Życie Uniwersyteckie; źródło: Biuro Prasowe UAM) - grafika artykułu
Prof. Tomasz Goslar (foto: Maciej Męczyński - Życie Uniwersyteckie; źródło: Biuro Prasowe UAM)

Prof. Tomasz Goslar otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2014 w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za kluczowy dla współczesnych badań klimatycznych wkład w ustalenie chronologii zmian stężenia izotopu węgla C14 w atmosferze podczas ostatniego zlodowacenia. Na co dzień prof. Goslar kieruje Laboratorium Radiowęglowym na Wydziale Fizyki UAM.

Nagrody Fundacji są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Fundacja przyznała nagrody już po raz dwudziesty trzeci. W 2014 roku nagrodą zostali uhonorowani także: prof. Karol Grela (z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie), prof. Iwo Białynicki-Birula (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN) oraz prof. Lech Szczucki (Instytutu Filozofii i Socjologii PAN).

Do góry