PoMOST przez uczelnie

12 października 2023 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu podpisano porozumienie wszystkich poznańskich, publicznych uczelni ws. projektu PoMost. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Umożliwia on studentom realizację wybranego przedmiotu (z wyjątkiem zajęć WF i z języków obcych) na innej uczelni w Poznaniu. Wymiana będzie możliwa dla studentów I i II stopnia studiów, studiów magisterskich, a także dla cudzoziemców. Program daje studentom duże większe możliwości rozwoju i poszerzania horyzontów, pokazuje również wyjątkową współpracę i integrację poznańskich uczelni. Program ruszy w semestrze letnim.

Zdjęcie przedstawia siedem osób - Rektorów uczelni - siedzących przy okrągłym stole - grafika artykułu
Współpracują też poznańskie uczelnie. 12 października na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu podpisano wyjątkowe porozumienie wszystkich publicznych uczelni poznańskich ws. projektu PoMost.

- Jest to możliwość dla studentów naszych uczelni realizowania pojedynczych przedmiotów na jednej z wybranych, innych uczelni publicznych w Poznaniu. Student może złożyć wniosek, że np. podoba mu się przedmiot i jest studentem np. Uniwersytetu Ekonomicznego i znalazł ciekawy dla siebie przedmiot na innej uczelni. Składa wniosek i władze, konkretne osoby, dziekani po obu stronach decydują. Jeżeli tak, realizuje ten przedmiot i musi go zaliczyć - mówił prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Ideę porozumienia wyjaśniła także rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska: - To otwiera horyzonty, pokazuje inne metody nauczania, wprowadza studenta w inne środowisko. Od pewnego czasu mamy takie sygnały, że studenci są zainteresowani tym, żeby czasem posłuchać wykładu z zupełnie innej dziedziny, albo mają też bardzo konkretne zapotrzebowania na konkretne kursy, na konkretne informacje, także myślę, że jest to spore wyjście naprzeciw oczekiwaniom studentów. Robimy to ostrożnie ze względu na dysproporcje pomiędzy uczelniami, a skali zainteresowania jeszcze nie znamy.

W programie udział biorą: 

Akademia Muzyczna im I. J. Paderewskiego w Poznaniu

https://amuz.edu.pl/pomost/

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

https://awf.poznan.pl/.../wymiany-studenckie/program-pomost/

Politechnika Poznańska

https://www.put.poznan.pl/pomost

Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu

https://uap.edu.pl/

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

https://ue.poznan.pl/studenci/wymiany-studenckie/

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

https://amu.edu.pl/stu.../programy-studenckie/program-pomost

Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu 

https://www.ump.edu.pl/dydaktyka/pomost

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

https://puls.edu.pl/upp/kandydat/wymiana-studencka

fot. Krzysztof Duda