Pożegnanie prof. Stanisława Lorenca

We wtorek, 28 stycznia, na cmentarzu Jasna Rola na Naramowicach poznaniacy pożegnali prof. dr hab. Stanisława Lorenca, byłego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wcześniej, w Auli UAM odbyło się żałobne posiedzenie Senatu uczelni poświęcone pamięci zmarłego profesora. 

W Auli UAM odbyło się żałobne posiedzenie Senatu uczelni poświęcone pamięci zmarłego profesora/ fot. Adrian Wykrota - grafika artykułu
W Auli UAM odbyło się żałobne posiedzenie Senatu uczelni poświęcone pamięci zmarłego profesora/ fot. Adrian Wykrota

Prof. Stanisław Lorenc zmarł 19 stycznia w wieku 76 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. w Kościele św. Jana Pawła II przy ul. Mołdawskiej, następnie żałobnicy przeszli na Cmentarz Jasna Rola, gdzie pochowano zmarłego profesora. Byłego rektora UAM żegnała rodzina, przyjaciele i liczna społeczność akademicka, w tym obecne władze uczelni. W pogrzebie wziął udział również Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

W latach 2002-2008 prof. dr hab. Stanisław Lorenc pełnił funkcję rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z wykształcenia był geologiem, a także badaczem dna oceanicznego i inicjatorem polskich badań związanych ze zjawiskiem tsunami. Przez lata pełnił także rolę przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (2005-2008) i Kolegium Rektorów Miasta Poznania (2002-2008).  

Profesor kontynuował dzieło poprzedników w rozbudowie UAM w Poznaniu oraz w Słubicach, Gnieźnie, Kaliszu i Pile. W czasie, gdy kierował uczelnią, na Morasko przeniosły się Wydziały: Biologii oraz Nauk Geograficznych i Geologicznych, a swoją siedzibę znalazł tam nowo powstały Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Dzięki staraniom prof. Lorenca Sejm RP przyjął ustawę "O ustanowieniu Programu Wieloletniego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 2004-2011", zapewniającą finansowanie inwestycji UAM. Za jego kadencji UAM wzbogacił się o ok. 50 ha gruntów niezbędnych do dalszego rozwoju, a Wydział Prawa i Administracji zyskał po latach lokalizację pod budowę swojego obiektu w centrum miasta. Rektor Lorenc skutecznie zabiegał o pozyskiwanie środków z programów UE, które wykorzystano m.in. na gruntowną renowację Auli Uniwersyteckiej i Pałacu w Obrzycku. W połowie okresu jego rządów odnotowano rekordową liczbę studentów UAM (55 tysięcy).

Prof. Stanisław Lorenc był członkiem Rady Akademickiego i Naukowego Poznania oraz wieloletnim przewodniczącym kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania.