​Prawdziwy czy wygenerowany? Oto jest pytanie!

"Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja" - to temat najbliższej debaty z cyklu Areopag Uniwersytetów. W środę, 19 czerwca, o godz. 16:00 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM (ul. Wieniawskiego 1) naukowcy zastanowią się, co nas czeka w przyszłości w kontekście sztucznej inteligencji? Czy i jak zmienią się procesy społeczne, komunikowanie, nauka czy edukacja oraz czy staniemy się potęgą intelektualną i społeczną, czy jednak dotknie nas stagnacja? 

grafika wydarzenia przedstawia tytuł wydarzenia i informacje o nim - białe napisy na granatowym tle oraz białe logotypy partnerów wydarzenia - grafika artykułu
"Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja" - to temat najbliższej debaty z cyklu Areopag Uniwersytetów. 

Areopag Uniwersytetów to cykl debat, w których biorą udział przedstawiciele największych polskich uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i inicjatora przedsięwzięcia - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wydarzenia rektorzy, eksperci, naukowcy oraz studenci rozmawiają o najistotniejszych problemach współczesności. 

Ekspertami najbliższej debaty będą: prof. UW dr hab. Renata Włoch, prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak, dr Szymon Bobek (UJ), dr Paweł Fortuna (KUL). Moderatorką będzie prof. UAM dr hab. Natalia Walter. 

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała świat. Mówimy o tym, że stanowi tzw. disruptive technology, czyli przełomową innowację w technologiach, które odmieniły nasze codzienne życie. Z drugiej strony, jak zauważa dr Barbara Konat z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM, "prawdziwym problemem jest to, że dla przyszłych modeli językowych będziemy mieć coraz mniej danych wygenerowanych przez ludzi. Zaczynamy tutaj wchodzić w syndrom węża połykającego własny ogon. Drugą rzeczą jest to, że jeśli w tej chwili widzicie video w Internecie, to jest bardziej prawdopodobne, że jest ono wygenerowanie, niż że jest prawdziwe". 

Wydarzenie będzie transmitowane na kanale UAM na platformie You Tube https://youtube.com/live/Q4MiRviTRQ8?feature=share

Wszystkich chętnych do dyskusji zapraszamy też do Sali Lubrańskiego. 

Patronat Honorowy nad Areopagiem objęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.