Rzymskie monety odkryte przez naukowców UAM

Blisko 50 monet z brązu sprzed 1700 lat odkryli archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w miejscowości Novae w Bułgarii. Zdaniem naukowców monety ukrył jeden z legionistów rzymskich, którzy w IV n.e. stacjonowali w ówczesnej Dacji.

Moneta Licyniusza I (foto: UAM)
Moneta Licyniusza I (foto: UAM)

Znaczną część z odkrytych monet wybito za czasów cesarza Licyniusza I (308-324). Wcześniej w Novae znaleziono zaledwie sześć monet tego władcy. Najwięcej nowo odkrytych monet Licyniusza I, pochodzi z lat 312-315.

W naszej ocenie skarb został ukryty zapewne zaraz po 315 roku - opowiada kierująca badaniami dr Elena Klenina z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jak dodaje, to w tym czasie doszło do pierwszych konfrontacji wojskowych między Licyniuszem I - władcą wschodniej części imperium, a Konstantynem I, który rządził jego zachodnią częścią. W tej wojnie kluczowe znaczenie miała olbrzymia porażka Licyniusza w bitwie pod Adrianopolem w 324 r. Wkrótce potem Licyniusz został uwięziony w Tesalonikach, a następnie uduszony na rozkaz Konstantyna Wielkiego w 325 r.

Skarb był pierwotnie zakamuflowany w ścianie koszar w drewnianej skrzyneczce. Wskutek zniszczenia ścian pomieszczenia, monety rozsypały się. Znaleziono również uchwyty skrzynki, które wykonano z brązu.

Źródło: UAM