Studenci UAM na Spitsbergenie

Grupa studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dotarła właśnie do Longyearbyen, do stacji polarnej AMUPS, która znajduje się w środkowej części największej wyspy archipelagu Svalbard - Spitsbergenie. Tym samym rozpoczęli udział w wyprawie "PolarProject". Celem wyprawy jest prowadzenie badań m. in. na znikających w zatrważającym tempie lodowcach Arktyki.

Polar Project
Polar Project

PolarProject to wyprawa naukowa na Spitsbergen studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. St. Pawłowskiego Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tematy badań wyprawy obejmują zagadnienia z zakresu geologii, meteorologii, klimatologii, glacjologii i wpływu antropopresji na krajobraz.

Młodzi naukowcy będą w czasie swoich badań używać nowoczesnych narzędzi pomiarowych, takich jak drony z wbudowanymi urządzeniami do mierzenia temperatury, wilgotności i prędkości wiatru, jak również prostych, sprawdzonych sposobów pomiarów - metody kija i miarki.

Prace naukowe będą prowadzone pod czujnym okiem opiekunów naukowych: prof. zw. dr hab. A. Kostrzewskiego, mgr K. Rymera i mgr S. Kendzierskiego. Wyprawa jest objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego.