Studenci z Poznania powalczą o medale w USA

Grupa studentów z Politechniki Poznańskiej będzie reprezentować nasze miasto w prestiżowych zawodach SAE Aero Design w USA i Meksyku. Skonstruowany przez nich model samolotu będzie rywalizował z modelami drużyn z całego świata.

Studenci będą reprezentować Poznań podczas trzech zawodów: w Fort Worth w Teksasie, w Monterrey (Meksyk) oraz w Van Nuys w Kalifornii
Studenci będą reprezentować Poznań podczas trzech zawodów: w Fort Worth w Teksasie, w Monterrey (Meksyk) oraz w Van Nuys w Kalifornii

SAE Aero Design to prestiżowa rywalizacja, w której biorą udział młodzi konstruktorzy modeli samolotów z całego świata. Zawody odbywają się od 1986 roku, ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers). Rywalizacja polega na samodzielnym zaprojektowaniu i zbudowaniu zdalnie sterowanego samolotu, który będzie w stanie przewieźć jak największy ciężar. Modele trzeba zaprezentować przed komisją sędziowską oraz wykonać nimi loty z obciążeniem.

- Zbliżające się zawody są bardzo trudne - podkreśla Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. - Wymagają samodzielnego rozwiązywania wielu problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych. Jesteśmy dumni z tego, że nasze miasto po raz kolejny będą reprezentować najzdolniejsi studenci poznańskiej uczelni. Cieszę się, że - jak co roku - możemy wesprzeć ten wyjazd. Mam nadzieję, że będzie równie udany, jak poprzednie.

Studenci będą reprezentować Poznań podczas trzech zawodów: 8-10 marca w Fort Worth, w Teksasie (USA), 23 marca w Monterrey (Meksyk) oraz 5-7 kwietnia w Van Nuys, w Kalifornii (USA). Konstruktorów oceniać będzie bardzo wymagające jury - zasiadają w nim osoby współpracujące ze znanymi koncernami i organizacjami takimi jak Boeing czy NASA.

- Zawodników oceniają głównie inżynierowie koncernu Lockheed Martin, produkującego m.in. słynne samoloty F-16 - mówi dr inż. Radosław Górzeński, opiekun studentów Politechniki Poznańskiej. - Uczestnicy muszą przedstawić raport i prezentację techniczną oraz uzasadnić technologię, zastosowaną podczas tworzenia modelu. Muszą udowodnić jury, że ich pomysł jest nie tylko przemyślany i uzasadniony, ale również opłacalny. Następnie podczas lotów zawodnicy konfrontują teorię z praktyką - dlatego zawody SAE Aero Design doskonale uczą przejścia od uczenia się z podręczników do nauki poprzez praktyczne działania. Tu liczy się nie tylko wiedza podręcznikowa, ale również umiejętność działania w grupie, sprawny podział obowiązków i odpowiedzialności, dobra współpraca.

To nie pierwszy raz, gdy studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej reprezentują Poznań za granicą. Dzięki m.in. miejskiemu dofinansowaniu na prestiżowe zawody jeżdżą od 2008 roku. W ubiegłym roku wrócili z nich z aż trzema złotymi medalami. Poznaniacy zajęli 1. miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Regular, 1. miejsce w klasyfikacji lotów oraz 1. miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych.

- Postaramy się zrobić, co w naszej mocy, by powtórzyć ten sukces - mówi Jan Dominiak z AKL Politechniki Poznańskiej. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że konkurencja będzie silna. Samolot, z którym lecimy na zawody w tym roku, jest zbudowany od zera na podstawie modelu z ubiegłego roku. Zmieniliśmy nieco jego konstrukcję, by osiągnąć lepsze wyniki. Mamy nadzieję, że się uda.

Studenci Politechniki Poznańskiej biorą udział w zawodach SAE Aero Design od 2008 roku. W tym czasie na podium znaleźli się aż 21 razy.

AW