Studiuj OGRODNICTWO MIEJSKIE - to nowy trend i sposób na życie

Ogrodnictwo miejskie pomaga zwiększyć bezpieczeństwo ekologiczne i żywnościowe, zwłaszcza w czasach zmian klimatu, gwałtownych zjawisk pogodowych, kryzysów gospodarczych i zerwanych łańcuchów dostaw. Sprzyja także poprawie komfortu psychicznego życia codziennego, umożliwiając ucieczkę od wszechogarniającego zgiełku cywilizacyjnego i szybkiego tempa życia. Bardzo silnego impulsu dla rozwoju miejskiego ogrodnictwa dostarczyła pandemia COVID-19, kiedy okazało się, że kontakt z naturą ma swoją bezcenną i niezaprzeczalną wartość, szczególnie na gęsto zaludnionych terenach miejskich.
Uczestnicy nowych studiów podyplomowych na UPP zyskają wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskiej, aspektów prawnych, ekonomicznych i społecznych środowiska miejskiego, zielono-błękitnej infrastruktury, gleboznawstwa i podłoży uprawowych, sztuki projektowania ogrodów, małej architektury ogrodowej, uprawy, pielęgnacji i ochrony roślin ozdobnych, zielarskich i jadalnych oraz grzybów. Poznają także praktyczne aspekty miejskiego ogrodnictwa.
Nowe studia podyplomowe to przede wszystkim okazja do poznania potencjału drzemiącego w miejskim ogrodnictwie. "Absolwenci będą potrafili w holistyczny sposób spojrzeć na krajobraz miasta i zrozumieć jego złożoność oraz dostrzec ład przestrzenny i określić rolę miejskiego ogrodnictwa w tkance miejskiej. Będą mieli świadomość, że miejskie tereny zieleni to nie tylko urządzone parki, ale także tereny o zupełnie innym charakterze np. uprawy ogrodnicze, zielona akupunktura miasta, czy obszary tzw. czwartej przyrody. Będą też świadomi znaczenia zieleni miejskiej dla poprawy komfortu życia ludzi oraz będą potrafili zaplanować w zgodzie z naturą niewielką przestrzeń ogrodu użytkowego w mieście, korzystając z najnowszych trendów w projektowaniu" - tłumaczy dr Jolanta Lisiecka, kierowniczka studiów podyplomowych. Ponadto, posiądą umiejętność odpowiedniego doboru roślin do określonych warunków ekosystemu miasta oraz zasad ich pielęgnacji. Zrozumieją potrzebę i poznają sposoby retencjonowania wody opadowej. Zdobędą wiedzę służącą obiektywnej ocenie otaczającej ich przestrzeni miejskiej oraz będą potrafili rozpoznać potencjalne zagrożenia dla zieleni w mieście, a także wskazać rozwiązania odpowiednie dla zaistniałych problemów.
Studia skierowane są do szerokiego grona odbiorców, między innymi przedstawicieli: administracji rządowej i samorządowej, rad osiedli, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń związanych z architekturą i zielenią w miastach, zarządów ogrodów działkowych, liderów/działaczy/animatorów ruchów społecznych i miejskich, zarządów i zakładów utrzymujących zieleń w miastach, projektantów przestrzeni miejskiej, urbanistów i planistów, specjalistów infrastruktury miejskiej, ekologów krajobrazu, specjalistów ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, ogrodników i architektów krajobrazu oraz pasjonatów zieleni i ogrodnictwa, którzy chcą poszerzyć wiedzę i zdobyć kompetencje w zakresie miejskiego ogrodnictwa.
Zajęcia powadzone będą przez doświadczonych i cenionych wykładowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz praktyków związanych z zielenią miejską, miejską przestrzenią publiczną i integracją społeczną.
Zobacz także
Zobacz również

Wykład otwarty: "Advancing Caries Management with New Technologies"

Wykład otwarty: "Między archiwum a intymnością: filmowanie historii przez pryzmat osobistych...

Wykład otwarty: "A Performer's Perspective Of J. S. Bach On Record"
