Stypendia Miasta Poznania przyznane

Już po raz 14. przyznano stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy podjęli studia na poznańskich uczelniach. W tym roku akademickim ze wsparcia naukowego skorzysta 28 młodych ludzi. Tym samym grono stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji zwiększyło się do 386 osób.

Stypendia Miasta Poznania 2021/2022 - grafika artykułu
Stypendia Miasta Poznania 2021/2022

Nagrodzonym pogratulowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Program, w którym wzięliście udział, jest realizowany od kilkunastu lat. W ten sposób staramy się wspierać akademicki wymiar miasta. Mamy nadzieję, że studiowanie w Poznaniu spodoba Wam się na tyle, że pozostaniecie tutaj na dłużej - zajmiecie miejsca w różnych organizacjach i instytucjach oraz będziecie współtworzyć i kreować nasze miasto, starając się aby rozwijało się jak najlepiej - mówił do zgromadzonych studentów Grzegorz Ganowicz.  

- Cieszymy się, że życie na powrót zagościło w murach naszych poznańskich uczelni. Wszyscy tęskniliśmy za powrotem studentów. Bez nich Poznań byłby zupełnie innym miastem - mniej atrakcyjnym, ciekawym i nastawionym na rozwój. Dzięki współpracy z poznańskimi uczelniami stolica Wielkopolski jest postrzegana jako miasto ludzi ambitnych, młodych, mających przed sobą wiele perspektyw. Cieszymy się, że zdecydowali się Państwo studiować w naszym mieście. Liczymy na to, że po zakończeniu nauki zwiążecie swoją przyszłość z Poznaniem. A jeśli los rzuci was poza granice naszego miasta, to będziecie nasze poznańskie środowisko miło wspominać i staniecie się jego ambasadorami - mówił do stypendystów Mariusz Wiśniewski.

Studentów i studentki powitał również prof. Andrzej Legocki, przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania, która opiniowała wnioski stypendialne.

- W imieniu rady składam Państwu serdeczne gratulacje. Czekają Was piękne lata. Czas studiowania jest z całą pewnością okresem kształtowania osobowości, nawyków, przyzwyczajeń, poszerzania horyzontów. To okres, w którym będziecie bez przerwy dokonywali wyborów - zawodowej specjalizacji i zainteresowań. W Poznaniu możecie znaleźć bardzo dużo kulturalnych rozrywek. Miasto oferuje Wam ogromną paletę możliwości - mówił prof. Andrzej Legocki.

W tym roku akademickim ze stypendium skorzysta 10 laureatów i 18 finalistów olimpiad z 7 województw (w większości z Wielkopolski, ale też z woj. zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, śląskiego i podkarpackiego). 

Najliczniej reprezentowane w obecnej edycji były Olimpiady Chemiczna, Biologiczna oraz Literatury i Języka Polskiego.

W roku 2021/2022 Miasto oferuje wybranym studentom pierwszego roku stypendia w wysokości 1 600 zł (laureaci) i 1 400 zł (finaliści) miesięcznie. Będą one wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. W ten sposób Miasto chce dać młodym ludziom możliwość skupienia się na nauce i rozwijania swoich talentów.

W tym roku największym zainteresowaniem wśród stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na którym naukę podjęło 15 studentów i studentek. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego wybrało 8 osób. Na studia na Politechnice Poznańskiej zdecydowało się 3 nagrodzonych. Na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz studiuje 1 osoba, podobnie na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego.

W stolicy Wielkopolski studiuje ok. 100 tys. studentów i studentek, w tym ok. 6 tys. z zagranicy. Żacy wiele wnoszą do Poznania; tworzą jego atmosferę i dynamikę, stanowią również dużą grupę konsumentów i budują kapitał społeczny naszego miasta.

Władzom Poznania zależy, aby przyciągać i zatrzymywać młode talenty. W stolicy Wielkopolski mogą oni realizować swoje pasje, ambicje naukowe i zawodowe, bowiem miasto ma im wiele do zaoferowania. Niewątpliwe atuty Poznania to renomowane uczelnie, jedna z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, możliwości zatrudnienia w dużych międzynarodowych firmach, a także doskonałe warunki do rozwijania innowacyjnych biznesów.

Stypendyści Miasta Poznania zostaną włączeni w działania promujące Poznań jako silny ośrodek akademicki i miasto przyjazne młodym. 

Działania promocyjne to oczywiście nie wszystko. Miasto Poznań wspiera uczelnie na każdym etapie kontaktu ze studentem. Oferuje młodym ludziom różnego rodzaju stypendia, konkursy i staże zawodowe i wspiera w rozwijaniu przedsiębiorczości. W dużej mierze z myślą o studentach wdrażane są działania w ramach Polityki "Poznań Młodych 2025".

Program stypendialny jest realizowany przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. 

AJ/RMWM