Stypendia Miasta Poznania wręczone!

To już XVI edycja programu stypendialnego dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy decydują się podjąć naukę na poznańskich uczelniach. W tym roku wyróżnionych zostało niemal 30 osób. Otrzymają oni comiesięczne wsparcie finansowe w wysokości do 1 600 zł. 

Zdjęcie przedstawia grupę elegancko ubranych osób stojących w sali konferencyjnej - grafika artykułu
Stypendyści Miasta Poznania 2023/2024

- Zależy nam, aby przyciągać i zatrzymywać młode talenty, aby mogli tu realizować swoje pasje, ambicje naukowe i zawodowe. Poznań ma im wiele do zaoferowania - renomowane uczelnie, jedna z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, możliwości zatrudnienia w dużych międzynarodowych firmach, a także doskonałe warunki do rozwijania innowacyjnych biznesów - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Ze stypendium w tym roku akademickim skorzysta 27 osób (8 laureatów i 19 finalistów olimpiad). Tym samym grono Stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji (od 2008 r.) zwiększyło się do 448 osób.

Studenci otrzymają comiesięczne stypendia w wysokości1 600 zł dla laureatów i 1 300 zł dla finalistów, wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. Poprzez wsparcie finansowe na I roku studiów, Miasto chce dać studentom możliwość skupienia się na nauce i rozwijania swoich talentów.

- Wierzymy, że po ukończeniu studiów stypendyści zwiążą swoją przyszłość z Poznaniem - będą kontynuować karierę naukową lub podejmą wymarzoną pracę. Sukcesy stypendystów z wcześniejszych edycji naszego programu pokazują, że przyciągamy do Poznania osoby z dużym potencjałem i że była to dobra inwestycja - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. 

W tym roku poprzez program stypendialny Poznań przyciągnął studentów pochodzących z 6 regionów- najwięcej z Wielkopolski (17 osób), a także z województw: lubuskiego (3 osoby), dolnośląskiego (3 osoby), warmińsko-mazurskiego (2 osoby), kujawsko-pomorskiego (1 osoba), zachodniopomorskiego (1 osoba).

Olimpiady najliczniej reprezentowane w tej edycji to: biologiczna (6 osób), literatury i języka polskiego (5 osób) oraz historyczna (5 osób).

- Gratuluję, że wybrali państwo Poznań, jeden z najsilniejszych i najpiękniejszych ośrodków akademickich w kraju - mówił prof. Andrzej Legocki - Przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania. - Pamiętajcie, że warto w ciągu tych lat studiów pokusić się o wartości dodane, kulturowe. One kształtują Wasze horyzonty, są równie ważne jak nauka zawodu. 

W tym roku największym zainteresowaniem wśród stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym naukę podjęło 14 studentów i studentek. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wybrało 7 nagrodzonych. Kolejna jest Politechnika Poznańska (3 stypendystów), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (2 stypendystów) oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (1 stypendysta).

W Poznaniu studiuje ponad 102 tys. studentów i studentek, w tym ok. 8 tys. z zagranicy. Żacy wiele wnoszą do Poznania: tworzą jego atmosferę i dynamikę, stanowią również dużą grupę konsumentów i budują kapitał społeczny stolicy Wielkopolski.

Stypendyści Miasta Poznania zostaną włączeni w działania promujące Poznań jako silny ośrodek akademicki i miasto przyjazne młodym. Działania promocyjne to oczywiście nie wszystko. Poznań wspiera uczelnie na każdym etapie kontaktu ze studentem. Miasto oferuje młodym ludziom różnego rodzaju stypendia, konkursy i staże zawodowe i wspiera w rozwijaniu przedsiębiorczości. W dużej mierze z myślą o studentach wdrażane są działania w ramach Polityki "Poznań Młodych 2025".

Program stypendialny realizowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

PD/RMWM