Targi Edukacyjne

W weekend na MTP będzie można zapoznać się z ofertą szkół z Poznania i powiatu oraz uczelni wyższych z całej Polski. Wszystko w ramach XXIII Targów Edukacyjnych, które w piątek zostały uroczyście otwarte.

Targi Edukacyjne
Targi Edukacyjne

- Poznań to miasto akademickie. Razem z Warszawą i Krakowem znajduje się wśród największych ośrodków akademickich w kraju. To też ważne miasto, jeśli chodzi o edukację, prowadzoną przez nasze samorządowe placówki. W Poznaniu kształci się 116 tysięcy studentów, a w szkołach prowadzonych przez Miasto Poznań 70 tysięcy uczniów - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - W tym roku czeka nas wielkie wyzwanie - podwójny rocznik w szkołach średnich, związany z reformą edukacji. Chcemy, aby wybór był bardzo roztropny. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych poznańskich szkół średnich, które przygotowaliśmy na reformę - na tyle, na ile mogliśmy to zrobić.

W tegorocznych Targach Edukacyjnych bierze udział ponad 230 wystawców, w tym około 130 szkół i 42 wyższe uczelnie wyższe z kraju i zagranicy oraz wiele innych instytucji dydaktycznych. Coroczna impreza to wspólne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz grupy MTP.

Podczas uroczystości otwarcia Targów Edukacyjnych wręczono odznakę honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego. Otrzymał ją John Dermot Turing, autor książki "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy", który został doceniony za całokształt twórczości, w szczególności za ogromny wkład i zaangażowanie w propagowaniu prawdy o poznańskich kryptologach za granicą.

- Mieszkańcom Polski nie trzeba tłumaczyć, że historia złamania szyfru Enigmy rozpoczęła się właśnie w Poznaniu. Jednak poza granicami Polski, zwłaszcza w mojej ojczyźnie wygląda to zupełnie inaczej. Fakt ten jest zupełnie nieznany. W Wielkiej Brytanii panuje przekonanie, że szyfr Enigmy złamano w całości w Bletchley Park. Tylko niewielka grupa, moich bardziej świadomych rodaków wie, że to co się wydarzyło w Bletchley Park nie miałoby miejsca bez polskich kryptologów - mówił John Dermot Turing.

Podczas uroczystości wyróżniono także szkoły i uczelnie wyższe, które świętują w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia.