Test na koronawirusa stworzony w Poznaniu trafia do produkcji

Test opracowany w poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN trafia do produkcji. To wielki sukces młodych badaczy i badaczek, którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie 3 tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc. Wniosek o rejestrację został już złożony, a dzięki dotacji od resortu nauki test w najbliższych dniach trafi do produkcji.

Zdjęcie: Paweł Jaskółka / Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - grafika artykułu
Zdjęcie: Paweł Jaskółka / Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Test był sprawdzany na pacjentach i próby wypadły pomyślnie. Produkcja została opracowana we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, w tym poznańskimi. Jego jakość jest równie dobra jak testów komercyjnych, a jest on znacznie tańszy.

Projekt finansowany był początkowo wyłącznie ze środków własnych Instytutu, jednak ambitne cele produkcji testów na ogromną skalę wymagały wsparcia finansowego. Pierwszą dotację (100 tys. zł) przekazał Wielkopolski Urząd Marszałkowski. Wkrótce po upublicznieniu inicjatywy Instytutu zaczęły zgłaszać się firmy i osoby prywatne pragnące wspomóc "Wirusową Grupę Wsparcia". Następnie MNiSW przekazało Instytutowi dofinansowanie w wysokości blisko 15 mln zł, dzięki czemu możliwe będzie przygotowanie 150 tys. testów w ciągu 10 dni.

ICHB PAN jest wiodącym ośrodkiem naukowym, od wielu lat specjalizującym się w badaniach RNA, w tym w badaniach wirusów zawierających RNA jako swój materiał genetyczny. Do takich wirusów należy również koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19.

O znaczeniu i potencjale ICHB PAN w badaniach SARS-CoV-2  świadczy fakt, że Instytut, wraz z afiliowanym przy ICHB PAN Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, został wybrany na węzeł krajowy europejskiej inicjatywy "Covid-19 Portal" koordynowanej przez European Bioinformatics Institute działającego w ramach European Molecular Biology Laboratory (EMBL).

Żródło: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

sieci społecznościowe