Tramwaje i ptaki - pierwsza na świecie praca poruszająca temat interakcji ptaków i tramwajów

O drogach i torach kolejowych wiemy stosunkowo wiele, ale w jaki sposób ptaki korzystają z torów tramwajowych w miastach? To pytanie zadali sobie naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - i przeprowadzili badania, których wynik właśnie opublikowało specjalistyczne czasopismo Transportation Research.

ptaki w mieście
ptaki w mieście

Badania przeprowadzone zostały w Poznaniu: z całej sieci tramwajowej wylosowano osiemdziesiąt 100-metrowych odcinków, a następnie odwiedzono każdy z nich trzykrotnie w sezonie wiosennym i trzykrotnie w sezonie zimowym. Podczas obserwacji notowano ptaki obecne na torach, na poboczu oraz na trakcji i dachach przystanków, nagrywając ich zachowanie. Jakie wnioski wysnuto z badań? Na przykład, że kawki mogą zdawać sobie sprawę z tego, że tramwaj porusza się po określonej trajektorii (torach) i że na poboczu są bezpieczne. Po drugie kawki spodziewają się z której strony może nadjechać tramwaj, a więc wiedzą, że... ruch w Polsce jest prawostronny! Więcej w załączonym materiale.

Tramwaje i ptaki to temat, który wcześniej nie budził większego zainteresowania badaczy. Trudno w to uwierzyć, ale to pierwsza na świecie praca poruszająca temat interakcji ptaków i tramwajów - mówią autorzy badań.  A szkoda, bo rozwój komunikacji publicznej to przyszłość dla wielu miast i dobrze by wiedzieć jak wygląda ich koegzystencja z tym rodzajem transportu. Bardzo liczymy, że nasze badania zainspirują innych badaczy i podobne badania zostaną wykonane w innych miastach - zgodnie dodają.

Załączniki