Wybory parlamentarne 2019: ułatwienia dla wyborców

Wydłużone godziny pracy urzędu i możliwość dopisania się do spisu wyborców online - to tylko niektóre udogodnienia, z których mogą skorzystać osoby głosujące na terenie Poznania.

Wybory parlamentarne 2019: ułatwienia dla wyborców - grafika artykułu
Wybory parlamentarne 2019: ułatwienia dla wyborców

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Dla wielu osób to ostatni dzwonek, żeby załatwić wszystkie niezbędne formalności umożliwiające głosowanie w Poznaniu.

Dopisz się do spisu wyborców

Osoby niezameldowane w Poznaniu, a chcące tu głosować, mogą to zrobić dopisując się do spisu wyborców. Wnioski można składać osobiście w siedzibach Urzędu Miasta Poznania, a także elektronicznie i pocztą tradycyjną do 8 października.

- 13 października zdecydujemy o kształcie Sejmu i Senatu, ale także o tym, jak będą wyglądały nasze miasta, bo wybory parlamentarne, mają wpływ nie tylko na politykę krajową, ale również na to co dzieje się na szczeblu lokalnym. Zwłaszcza w obecnych czasach istotna jest kwestia utrzymania, a nawet rozwijania kompetencji samorządów, dzięki którym cała Polska się zmieniła po 1990 r., a nie centralizacja władzy w Warszawie. Z tego względu gorąco zachęcam wszystkie poznanianki i wszystkich poznaniaków do udziału w wyborach - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i dodaje - Bardzo nam zależy, żeby każdy, kto chce głosować w Poznaniu miał taką możliwość. 

Sprawy wyborcze można załatwić także w dni powszednie. W poniedziałek, 7 października siedziby urzędu przy ul. Libelta 16/20, Gronowej 22a i 28 czerwca 1956 r. nr 404 będą obsługiwały wyborców w godz. 7:30 - 17:00. Z kolei we wtorek, 8 października punkty na Winogradach i Dębcu pracować będą od 7:30 do 15:30, a urząd przy ul. Libelta w wydłużonych godzinach - 7:30 - 17:00.

Zarezerwuj wizytę w urzędzie

Innym ułatwieniem jest możliwość umówienia wizyty w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, bez czekania w kolejce.

- Osoby zapisane obsługujemy w siedzibach urzędu przy ul. Gronowej 22A i 28 czerwca 1956 r. 404. Na wizytę można umówić się online pod adresem: www.um.poznan.pl/mim/rezerwacje lub telefonicznie za pośrednictwem miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44 - podkreśla Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania.

Załatw sprawę online

Wniosek można złożyć także bez wychodzenia z domu. To dzięki usłudze dopisania się do spisu wyborców online. Żeby z niej skorzystać nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów, potrzebny jest wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP.

Wnioski elektroniczne i tradycyjne dostępne są na stronach poznańskiego Biuletynu Informacji Publicznej. Dopisanie do spisu jest jednorazowe - obowiązuje podczas najbliższych wyborów.

Zdeklaruj się i zagłosuj - ułatwienia dla studentów

Studenci, tak jak wszyscy wyborcy, mają możliwość dopisania się do spisu, a także pobrania u siebie w gminie zaświadczenia o prawie do głosowania. W Poznaniu część studentów może skorzystać z trzeciej możliwości - głosowania w odrębnym obwodzie.

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zamieszkujący w akademikach: Jowita, Hanka, Zbyszko i Jagienka, Babilon oraz w Domu Akademickim przy ul. Nieszawskiej 3, będą mieli możliwość oddania głosuw lokalu wyborczym zlokalizowany przy ul. Piątkowskiej 80 (DS. Zbyszko).

Studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego zamieszkujący w akademikach Eskulap, Karolek, Aspirynka, Medyk, Wawrzynek, Hipokrates będą mieli możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym zlokalizowanym przy ul.Przybyszewskiego 39 (DS. Eskulap).

- Aby móc zagłosować w obwodzie odrębnym studenci w swoich akademikach muszą zadeklarować, że 13 października będą przebywać w domu studenckim. Umieszczeni wówczas zostaną w spisach wyborców i nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań - zaznacza Stanisław Tamm.

Pozostali studenci nie będący mieszkańcami Poznania głosują na zasadach ogólnych, czyli dopisują się do spisu do 8 października lub uzyskują w swojej gminie zaświadczenie o prawie do głosowania.

sieci społecznościowe