Wykład otwarty: "Eighteenth-Century Literary Celebrity and Adaptation in the Twenty-First Century: A Virtual Museum of Laurence Sterne"

Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty pt. "Eighteenth-Century Literary Celebrity and Adaptation in the Twenty-First Century: A Virtual Museum of Laurence Sterne", który wygłosi dr Mary Newbould. Wykład odbędzie się 23 kwietnia o godz. 16.45 w Auli Collegium Heliodori Święcicki, ul. Grunwaldzka 6. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim i będzie tłumaczony na język polski.

plakat informujący o wykładzie - grafika artykułu
Dr Mary Newbould

Dr Mary Newbould jest wiodącą badaczką twórczości Laurence'a Sterne'a oraz jedną z najważniejszych specjalistek adaptacji literatury XVIII wieku (szczególnie Laurence'a Sterne'a), autorką monografii oraz licznych artykułów na temat różnych form typograficznych związanych z tym zjawiskiem. Dr Newbould jest redaktorką The Shandean, najważniejszego czasopisma poświęconego Laurence'owi Sterne'owi, najoryginalniejszemu powieściopisarzowi XVIII wieku, jego współczesnym i tej epoki.

Dr Newbould w latach 2004-2021 wykładała literaturę angielską na Uniwersytecie Cambridge. Jest jedną z dwóch twórczyń (druga to dr Helen Williams) nowatorskiej biblioteki cyfrowej (Cambridge Digital Library) funkcjonującej od 2021 na stronach Uniwersytetu w Cambridge pod nazwą Laurence Sterne and Sterneana, poświęconej imitacjom i adaptacjom dzieł Laurence'a Sterne'a.

Obecnie realizuje innowacyjny projekt badawczy Networks of Reception na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (w ramach grantu Polonez Bis). Celem projektu jest opisanie różnorodnych, szeroko rozumianych tekstów (pamfletów, sztuk, ilustracji, adaptacji), które powstały na skutek inspiracji powieściami Laurence'a Sterne'a i przyczyniły się do stworzenia kultury celebryckiej i zjawiska fan fiction.

Dr Newbould jest współwykonawczynią w projekcie Eighteenth-Century Novel and the Arts, którego celem jest zbadanie związków powieści we wczesnych etapach jej rozwoju z innymi sztukami. Projekt jest realizowany pod kierownictwem prof. Jakuba Lipskiego i jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu OPUS.