Wykład otwarty: "Harpsichord maintenance"

Katedra Historycznych Praktyk Wykonawczych wraz z Pracownią Klawesynu i Basso Continuo Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Miasto Poznań zapraszają na wykład otwarty Christiana Fuchsa, który wygłosi wykład pt. "Harpsichord maintenance", a także poprowadzi warsztaty dotyczące konserwacji historycznych instrumentów klawiszowych.

Wykład odbędzie się 26 października o godz. 15:00 w Sali Błękitnej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

plakat informujący o wykładzie - grafika artykułu
Christian Fuchs

Christian Fuchs jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowniczych historycznych instrumentów klawiszowych w Europie. W latach 1981 - 1984 studiował w zakładzie Klausa Senflebena, gdzie uczył się zawodu budowania instrumentów klawiszowych. W roku 1992 obronił swój egzamin magisterski i rozpoczął samodzielną działalność w dziedzinie budowania instrumentów zgodnie z historycznymi praktykami. Pracując jako budowniczy w swoim warsztacie prowadził jednocześnie badania nad historycznymi instrumentami klawiszowymi w znaczących ośrodkach kulturalnych: Lipsk, Monachium, Halle, Hamburg, Bolonia, Rzym, Florencja, Nowy Jork, Namur, Stuttgart i innych. Christian Fuchs specjalizuje się w budownictwie klawesynów włoskich, flamandzkich, niemieckich i francuskich. Instrumenty te buduje na podstawie zachowanych historycznych projektów lub po wykonaniu osobistych pomiarów oryginalnych eksponatów muzealnych. Posiada również wieloletnie doświadczenie w budowaniu innych historycznych instrumentów klawiszowych (wirginałów, szpinetów czy muselare) oraz szarpanych (lutnie). Odnosi również sukcesy w tworzeniu instrumentów uderzanych, takich jak psałterium, cymbały czy klawikord. W jego dorobku znajduje się kilkadziesiąt instrumentów zbudowanych na zamówienie, należących do Uniwersytetów Muzycznych, Konserwatoriów oraz Akademii Muzycznych na całym świecie. Wykonuje również instrumenty na zamówienia do użytku prywatnego. Obecnie jest w trakcie budowy wirginału "Mother and Child" według projektu Johannesa Ruckersa z XVII wieku.