Zamień pasję w zawód - Konkurs o Indeks Filmoznawstwa UAM

Pod hasłem "Wyższa klasa filmu" ruszyła kolejna, czwarta już, edycja Konkursu o Indeks organizowanego przez Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Do udziału zaproszeni są maturzyści z całego kraju - na zwycięzcę czeka indeks na poznańskie Filmoznawstwo w roku akademickim 2020/21. Koniec pierwszego etapu zaplanowany jest na 10 maja, drugi natomiast odbędzie się w drugiej połowie czerwca.  

Konkurs o Indeks Filmoznawstwa UAM - grafika artykułu
Konkurs o Indeks Filmoznawstwa UAM

Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie osoby, które w tym roku kalendarzowym przystąpią do egzaminu maturalnego, lub też pomyślnie zdały go w roku ubiegłym. Warunkiem jest napisanie recenzji filmu i przesłanie jej na adres: konkurs.indeks@gmail.com do dnia 10 maja 2020 roku. Drugi etap, w którym pięciu szczęśliwych finalistów zmierzy się z pytaniami komisji konkursowej, rozegra się w czerwcu w siedzibie Instytutu w Poznaniu.

Uczestnicy mogą zrecenzować dowolnie wybrany film. Organizatorzy liczą na kreatywność nie tylko w doborze dzieła, ale również w sposobie przelewania na papier własnych myśli, refleksji i spostrzeżeń, które się do niego odnoszą. Praca powinna mieć objętość nieprzekraczającą dwóch stron znormalizowanego maszynopisu. Co więcej - każdy z uczestników może przesłać do dwóch recenzji własnego autorstwa. Spośród nich wyłonionych zostanie pięć najlepszych tekstów, a z ich autorami komisja spotka się osobiście w czerwcu na finałowych rozmowach kwalifikacyjnych.

- Dzięki udziałowi w konkursie o indeks poznańskiego filmoznawstwa można poszerzyć i ugruntować swoją wiedzę z zakresu historii kina i krytyki filmowej. - mówi prof. Wojciech Otto, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych. - Na zwycięzcę natomiast czeka atrakcyjna nagroda - możliwość studiowania na jednym z najlepszych kierunków filmoznawczych w Polsce. Od roku akademickiego 2016/2017 wdrażamy bowiem nowy program studiów licencjackich i magisterskich, oparty na dwóch filarach: solidnej i wieloaspektowej edukacji filmowej oraz szerokim bloku zajęć kontekstowych, rozwijających indywidualne zainteresowania studentów. - wyjaśnia.

Organizatorami konkursu są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM.