Zmarł prof. dr hab. Stanisław Lorenc, Rektor UAM w latach 2002-2008

Prof. dr hab. Stanisław Lorenc był rektorem UAM w latach 2002-2008, geologiem, badaczem dna oceanicznego i inicjatorem polskich badań związanych ze zjawiskiem tsunami. Pełnił funkcję Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (2005-2008) i Kolegium Rektorów Miasta Poznania (2002-2008).

prof. Stanisław Lorenc
prof. Stanisław Lorenc

Profesor kontynuował dzieło poprzedników w rozbudowie UAM w Poznaniu oraz w Słubicach, Gnieźnie, Kaliszu i Pile. W czasie kierowania Uczelnią przez rektora Lorenca na Morasko przeniosły się Wydziały: Biologii oraz Nauk Geograficznych i Geologicznych, a swoją siedzibę znalazł tam nowo powstały Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Dzięki Jego staraniom Sejm RP przyjął ustawę "O ustanowieniu Programu Wieloletniego Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 2004-2011", zapewniającą finansowanie inwestycji UAM. Za Jego kadencji Uniwersytet wzbogacił się o ok. 50 ha gruntów niezbędnych do dalszego rozwoju, a Wydział Prawa i Administracji zyskał po latach lokalizację pod budowę swojego obiektu w centrum miasta. Rektor Lorenc skutecznie zabiegał o pozyskiwanie środków z programów UE, które wykorzystano m.in. na gruntowną renowację Auli Uniwersyteckiej i Pałacu w Obrzycku. W połowie okresu Jego rządów odnotowano rekordową liczbę studentów UAM (55 tysięcy).

Prof. Stanisław Lorenc był członkiem Rady Akademickiego i Naukowego Poznania oraz wieloletnim przewodniczącym kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania.

We wtorek 28 stycznia, o godz. 9.30 w Auli UAM odbędzie się otwarte, żałobne posiedzenie Senatu uczelni poświęcone pamięci zmarłego prof. dr hab. Stanisława Lorenca.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. o godz. 12.30 w Kościele św. Jana Pawła II przy ul. Mołdawskiej 52. Pożegnanie Śp. Prof. Stanisława Lorenca rozpocznie się o 14.00 na Cmentarzu Jasna Rola, Naramowice.