Muzyka świata po raz 18. w sercu Poznania

Wielkimi krokami zbliża się największe święto muzyki etnicznej w Polsce. W tym roku Festiwal Ethno Port, bo o nim rzecz jasna mowa, obchodzi już swoje 18. urodziny! Z tej okazji na publiczność czekają cztery dni wypełnione koncertami, potańcówkami, warsztatami i spotkaniami, które wyzwolą radosną energię i refleksję. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5-8 czerwca 2025, a rozpocznie ją wyjątkowy, podwójny koncert otwarcia.

Widok z lotu ptaka na CK Zamek i park Adama Mickiewicza, gdzie bawią się ludzie podczas festiwalu. - grafika artykułu
W dniach 5-8 czerwca odbędzie się już 18. edycja największego festiwalu muzyki etnicznej w Polsce, fot. archiwum CK Zamek.

Muzyczne spotkanie kultur

Festiwal Ethno Port jest symbolem muzycznego spotkania kultur - dzięki temu, że przyciąga muzyków i  publiczność z całego świata, łączy w jednym miejscu nie tylko brzmienia z różnych zakątków świata, ale i bogactwo tradycji kulturowych. Przez osiemnaście lat festiwal zdobył uznanie artystek i artystów, stając się istotnym punktem na muzycznej mapie Europy i największym świętem muzyki etnicznej w Poznaniu.

Na przestrzeni osiemnastu lat tworzenia festiwalu, Centrum Kultury ZAMEK przybliżyło publiczności muzykę i płynące z niej tradycje ponad 220 zespołów pochodzących z 56 różnych krajów i regionów. Festiwal Ethno Port od lat przyciąga zarówno wielbicieli i wielbicielki world music, jak i osoby poszukujące nowych brzmień i inspiracji. To wydarzenie, które buduje mosty między kulturami, łączy pokolenia i udowadnia, że muzyka jest uniwersalnym językiem.

Zamek podczas czterech dni stanie się centrum festiwalowych aktywności, a główne punkty programu, czyli 16 koncertów, odbędą się na trzech scenach: w Sali Wielkiej CK Zamek, na Dziedzińcu Zamkowym i plenerowej w Parku Adama Mickiewicza.

Podwójny koncert otwarcia

W czwartek, 5 czerwca, odbędzie się podwójny koncert otwarcia. Będzie on połączeniem dźwiękowego spektaklu z emocjonalnym widowiskiem.

Wieczór otworzy muzyczny projekt "8 Pipers for Philip Glass" pod przewodnictwem francuskiego mistrza Erwana Keraveca. Ośmiu instrumentalistów dętych zaprezentuje kompozycję inspirowaną twórczością Philipa Glassa, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli muzycznego minimalizmu, eksplorując granice między tradycją a współczesnością.  Artyści podczas koncertów przechodzą od tradycyjnych bretońskich melodii tanecznych do rytmicznych, powtarzających się dźwięków, które tworzą wciągającą i hipnotyzującą atmosferę.

Następnie na scenie pojawi się polski zespół Vołosi, znany z wyjątkowego łączenia tradycyjnych melodii góralskich z energią i precyzją klasycznych smyczków. Ich muzyka przekracza granice gatunków, tworząc przestrzeń dla żywiołowych, emocjonalnych i głęboko poruszających kompozycji.

W tym samym dniu wystąpi też zespół HrayBery/ГрайБери reprezentujący Polskę i Ukrainę. Formacja przywraca do życia muzykę zapomnianą - dźwięki rozbrzmiewające na przełomie XIX i XX wieku w karczmach, na targach i w miasteczkach dawnej Galicji. Ich repertuar to żywiołowe tańce - kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i ciuryły Zespół posługuje się tradycyjnymi instrumentami, które były powszechne na tych terenach już od końca XVI wieku.

Żywiołowe rytmy i melancholijne brzmienia

- W tym roku doświadczymy energii Bałkanów i Europy Środkowej - żywiołowych rytmów, surowych brzmień i transowej mocy, która rozgrzewa do tańca. Usłyszymy muzykę pełną pasji, w której dawne tradycje wciąż pulsują nową energią. Koncerty przeniosą Was do nordyckich pejzaży dźwiękowych - melancholijnych, surowych, a jednocześnie niezwykle głębokich brzmień Północy. Usłyszymy także dźwięki Bliskiego Wschodu i Anatolii, rytmy miejskich scen muzycznych Afryki oraz japońską subtelność i harmonię - zapowiada Bożena Szota, dyrektorka festiwalu.

W kolejnych dniach Festiwalu wystąpią zespoły z: Brazylii, Bułgarii, Demokratycznej Republiki Konga, Turcji, Finlandii, Bośnii/Serbii, Włoch, Czech, Polski i Japonii/Niemiec.

Harmonogram wygląda następująco:

Czwartek, 5 maja:

  • g. 19 koncert otwarcia I: 8 Pipers for Philip Glass (Francja/Bretania), koncert otwarcia II: Vołosi (Polska)
  • g. 21.30 HrayBery/ГрайБери (Polska/Ukraina)

Piątek, 6 maja:

  • g. 17 Nilza Costa (Brazylia)
  • g. 19 Kwartet żeński Zespołu im. Filipa Kutewa (Bułgaria)
  • g. 20 Fulu Miziki (Demokratyczna Republika Konga)
  • g. 22 Oh Voyage (Turcja/Holandia)

Sobota, 7 maja

  • g. 15 Hańba! (Polska)
  • g. 16.30 Ánnámáret (Finlandia)
  • g. 18 Almir Mesković & Daniel Lazar (Bośnia/Serbia)
  • g. 20 Mascarimiri (Włochy)

Niedziela, 8 maja

  • g. 15 Hrubá Hudba  (Czechy)  
  • g. 17 Radical Polish Ansambl  (Polska)
  • g. 18:30 Daj Ognia (Polska)
  • g. 20 Mitsune  (Japonia/Niemcy)
  • g. 22 Ali Doğan Gönültaş (Turcja/Anatolia)

Bilety i karnety

Już teraz miłośnicy i miłośniczki muzyki świata mogą rezerwować swoje karnety na jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. W sprzedaży są bilety na pojedyncze koncerty oraz dwa rodzaje karnetów upoważniających do wejścia na wszystkie koncerty danego dnia:

  • karnet 3-dniowy (piątek, sobota, niedziela) - 290 zł,
  • karnet 4-dniowy (czwartek, piątek, sobota, niedziela) - 320 zł.

Karnety oraz bilety na pojedyncze wydarzenia kupić można w Kasie CK ZAMEK oraz na platformie bilety24.pl.

Szczegółowe informacje i pełny program dostępne są na stronie: Festiwalu.

AK, źródło: CK Zamek