Najntisy Forever! - podróż w czasie do lat 90.

Kasety w walkmanie, osiedlowe wypożyczalnie VHS-ów, telefony z klapką i wiadomości wysyłane z bramki internetowej. Czasopismo "Bravo", lalki Barbie i klocki Lego... Każdy z nas inaczej wspomina lub wyobraża sobie lata 90. W CK Zamek do 27 lipca br. można zwiedzać wystawę poświęconą najntisom - dekadzie, która ukształtowała współczesną popkulturę. To niepowtarzalna okazja do odbycia nostalgicznej podróży w czasie!

Fragment ekspozycji: gabloty z gazetami i kasetami wideo. - grafika artykułu
CK Zamek zaprasza na nostalgiczną podróż do lat 90., fot. M. Kaczyński.

Polska lat 90. to czasy transformacji ustrojowej i ekonomicznej, ale także prawdziwej rewolucji w kulturze popularnej. Dzięki zachodnim wpływom na ulicach pojawiły się kolorowe reklamy, w domach zawisły masowo anteny satelitarne, a na półkach pierwsze edycje gier komputerowych i kaset magnetofonowych. "Najntisy Forever!" to wystawa, która docenia codzienne praktyki tamtego okresu - nieelitarne, masowe, a jednocześnie wyjątkowe dla pokolenia, które dorastało w tej dekadzie.

 - Dyskusja na temat lat 90. przeżywa dziś swój renesans - to dekada, którą pamiętam jako pełną kolorów, dźwięków i obrazów, ale też moment intensywnej przemiany. W tamtym czasie dzieci i młodzież w Polsce nie tylko obserwowały zachodnią popkulturę, ale aktywnie ją przeżywały - przez filmy VHS, komiksy, gry komputerowe, gazety młodzieżowe i komiksy. Wystawa nie jest nostalgiczną rekonstrukcją, lecz zaproszeniem do refleksji nad popkulturowym krajobrazem tamtych lat. "Najntisy Forever!" to próba uchwycenia doświadczeń - pokazania, jak wyglądało dorastanie w rzeczywistości, w której kultura popularna była zarówno oknem na świat, jak i przestrzenią twórczej adaptacji - mówi kurator wystawy, Tomasz Żaglewski.

"Najntisy Forever!" to projekt, którym organizatorzy chcą udowodnić, że popularne obiekty także zasługują na naszą pamięć i krytyczny namysł. Ich faktyczna wartość nie wynika z jakości, ale roli jaką odgrywają w osobistych biografiach swoich użytkowników i użytkowniczek.

Dotknij, posłuchaj, zagraj - doświadczenia międzypokoleniowe

W Sali Wystaw CK Zamek pojawią się eksponaty, które nie tylko będzie można oglądać, można też ich używać. Na zwiedzających czekać będą projekcje odtwarzane z kaset VHS, walkmany z muzyką, automaty do gier, pierwsze polskie edycje "Supermana" i kultowe zabawki - Lego, Transformersy i Barbie. To przestrzeń, w której będzie można zanurzyć się w atmosferze lat 90., przypomnieć sobie zapomniane rytuały popkultury i skonfrontować własne wspomnienia z rzeczywistością tamtych czasów.  

Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia skierowane są do wszystkich pokoleń - od tych, którzy dorastali w latach 90., przez młodszych, ciekawych technologii i trendów sprzed ponad dwóch dekad, aż po dzieci i młodzież, dla których ekspozycja będzie edukacyjnym spotkaniem z historią.

Nie tylko wystawa - bogaty program wydarzeń towarzyszących

Wystawie "Najntisy Forever!" towarzyszy także rozbudowany program edukacyjny i kulturalny, który pozwoli jeszcze głębiej zanurzyć się w realia lat 90. Zaplanowano spotkania tematyczne, warsztaty, pokazy filmowe i działania literackie, które będą dobrą okazją do podzielenia się wspólnymi doświadczeniami, osobistymi wspomnieniami, a także do refleksji nad tym, jak lata 90. odcisnęły się w naszym języku i wyobraźni. Spotkania na wystawie pozwolą lepiej zrozumieć internet z początkowych lat, pierwsze przedruki zachodnich komiksów, kolekcjonowanie figurek, gry oraz fenomen kaset magnetofonowych i VHS.

Warto dodać, że 17 maja, podczas najbliższej Nocy Muzeów, o której pisaliśmy we wczorajszym artykule, wstęp na wystawę jest bezpłatny. Oprócz tego organizatorzy przygotowali coś wyjątkowego - pokaz teledysków w rytmie lat 90. Kultowe nagrania z programu "30 TON - lista, lista przebojów" będą przez cztery godziny, od 18 do 22, wyświetlane na największym możliwym ekranie. Można słuchać, można siedzieć, można tańczyć - bez zobowiązań, lekko nostalgicznie.

Najntisowy Dzień Dziecka - klimat lat 90. wiecznie żywy

Już teraz też Zamek zaprasza 1 czerwca na "Najntisowy Dzień Dziecka" w wiecznie żywym klimacie lat 90. W programie wydarzeń przewidziane jest rodzinne zwiedzanie wystawy oraz dwa spotkania tematyczne ze znawcami lat 90.: "Jak zakochaliśmy się w figurkach?" oraz "Jak i w co graliśmy?". Lata 90. zawitają także na Otwarty Dziedziniec przed Zamkiem. Tam będzie można pograć w gumę, poskakać na lince, odbijać kauczuki, słuchać muzyki i czytać kolorowe czasopisma z tamtych lat.

Dla miłośników zagadek organizatorzy przygotowali także familijną grę miejską po centrum Poznania. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie miejsc i historii sprzed 30 lat. Na zespoły, które udzielą poprawnych odpowiedzi, czekają darmowe wejściówki na wystawę oraz drobne niespodzianki.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie CK Zamek.

Godziny otwarcia i bilety

Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godz. 12-20.

Bilety są dostępne w cenie 25 zł (normalny) oraz 20 zł (ulgowy).

Dla posiadaczy karty OK Poznań jednorazowe wejście na wystawę za darmo.

AK