Oferta Muzeum Narodowego na 2024 rok

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało plan na 2024. Przyjeżdżający do Poznania muszą dobrze zaplanować wizyty w oddziałach Muzeum, ponieważ od marca będzie się wiele działo.

Galeria zdjęć z wnętrz poznańskiego Ratusza, który zostanie udostępniony dla zwiedzających na początku marca - grafika artykułu
Ratusz otwiera się dla zwiedzających

Poznańskie muzea od wielu lat cieszą się popularnością przyjezdnych, dlatego przechodzą wiele modernizacji, które poprawiają komfort zwiedzania.  

Mamy to u siebie 

Muzeum Narodowe ma wyjątkową w skali kraju kolekcję europejską, m.in. obraz Claude Moneta "Plaża w Pourville", ale także "Gra w Szachy"SofonisbyAnguissoli. W Galerii Sztuki Europejskiej znajduje się fascynująca wystawa "Mamy to u siebie". Składa się ona z ponad 300 obrazów, w tym kolekcji Atanazego Raczyńskiego. Wśród obrazów znajdują się dzieła włoskiego i niderlandzkiego renesansu, holenderskie i flamandzkie malarstwo barokowe, hiszpańskie malarstwo barokowe oraz malarstwo niemieckie i francuskie XIX i XX wieku.  

Trzeba się spieszyć, ponieważ Galeria Sztuki Europejskiej zostanie zamknięta od drugiej połowy roku.

Otwarcie Galerii Sztuki Polskiej

Jednocześnie już w kwietniu zostanie otwarta Galeria Sztuki Polskiej, w której znajdą się nowe dzieła, zobaczymy w niej wystawę "Ultraawangarda. Koło Klips i poznański underground lat 80. XX wieku".   

Współtwórca Klipsa, Leszek Knaflewski, był także członkiem pierwszego w Poznaniu zespołu punkowego Sten. Punkowcy z tego okresu spotykali się m.in. w klubie DNO w obecnym budynku Uniwersytetu Artystycznego. Wystawa będzie także okazją do zaprezentowania poznańskiej sceny undergroundowej i awangardowej lat 80. 

W nowym budynku będzie działał sklepik, szatnia, punkt recepcyjny oraz kawiarnia, która będzie otwarta bez konieczności kupowania biletu.  

Nowe szaty Ratusza  

Na początek marca zaplanowano otwarcie Ratusza - Muzuem Poznania, który pozostawał zamknięty od 2019 roku z powodu remontu piwnic i parteru. Piwnice budynku zostanę pokazane pierwszy raz od ponad 25 lat. Znajduje się w nich sala tortur z narzędziami kata, oryginalny średniowieczny pręgież.  

Piwnice to nie tylko mroczne tajemnice miasta. Będą tam również stały stare koziołki z ratuszowej wieży, którymi będzie można się bawić trykając je rogami.  

Noc Muzeów w Poznaniu 

W 2024 roku Noc Muzeów przypada na 18 maja. Zachęcamy w tym dniu do odwiedzenia Galerii Sztuki Polskiej i piwnic Muzeum Poznania, ale także innych oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.  

Warto brać pod uwagę, że w tym dniu odwiedzających będzie szczególnie dużo, dlatego polecamy wcześniej zaplanować trasę wycieczki po muzeach.  

Druga połowa roku 

To nie wszystko, co zaplanowano na 2024 rok w Muzeum Narodowym. W lipcu w Galerii Sztuki Polskiej odbędzie się prezentacja wideoartów Lecha Majewskiego, który inspirował się twórczością Jacka Malczewskiego.  

W listopadzie na odwiedzających będzie czekać obraz "Targ na jarzyny za Żelazną Bramką" Józefa Pankiewicza. To dobra okazja, żeby poznać historię twórczości autora, jak i samego dzieła. W ramach wystawy pt "Ulec złudzeniu" będzie można odkryć tajemnice prawdziwego autorstwa "Targu na jarzyny". Oprócz tego, na ścianach muzeum pojawi się odzyskana "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego.  

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Muzeum Narodowego w Poznaniu na stronie internetowej placówki. Znajdą się tam wszelkie informacje o godzinach otwarcia oddziałów, cenach biletów, a także aktualności dotyczące otwartych wykładów.