Procedura ubiegania się o objęcie roczną listą socjalną lub mieszkaniową:


1. Wnioski można składać od 1 stycznia do 31 grudnia roku, na który tworzone są listy. W przypadku wniosków niekompletnych Biuro Spraw Lokalowych wezwie wnioskodawcę (-czynię) do uzupełnienia braków. Wnioski nieuzupełnione w zakresie pozwalającym na ustalenie, czy wnioskodawca (-czyni) spełnia obowiązujące kryteria, oraz wnioski nieuzupełnione w wyznaczonym terminie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.

Załączniki


2. Umowy najmu mogą być zawierane z osobami, które spełniają kryterium dochodowe, uzyskały minimalną wymaganą liczbę punktów i zostały umieszczone na liście socjalnej lub mieszkaniowej.


3. Wnioski osób, w odniesieniu do których ustalone zostanie, że są członkami wspólnoty samorządowej Miasta Poznania oraz spełniają kryterium dochodowe, poddane zostaną ocenie na podstawie systemu klasyfikacji punktowej. W interesie wnioskodawcy (-czyni) jest, aby wszystkie zgłaszane okoliczności udokumentował (-a) w sposób opisany na formularzu wniosku. Punkty przyznane zostaną tylko za zgłoszone i udokumentowane przez wnioskodawcę (-czynię) okoliczności.

W przypadku pytań i wątpliwości co do sposobu wypełnienia formularza wniosku lub dokumentowania podnoszonych okoliczności, niezbędnej pomocy i wyjaśnień udzielą pracownicy Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania.

Minimalną liczbę punktów wymaganą do objęcia daną listą określa każdego roku Prezydent Miasta Poznania.


4. O sposobie rozpatrzenia wniosku wnioskodawca (-czyni) zostanie poinformowany (-a) pisemnie przez Biuro Spraw Lokalowych UMP w korespondencji skierowanej na adres podany we wniosku.


5. Wnioskodawcy (-czyni) przysługuje prawo do wniesienia odwołania w terminie 14 dni od otrzymania informacji o sposobie rozpatrzenia wniosku. Odwołania rozpatruje Komisja ds. Opiniowania List, która stanowi organ kontroli społecznej nad trybem rozpatrywania i załatwiania wniosków.


6. Wnioskodawca (-czyni), w odniesieniu do którego (-ej) po rozpatrzeniu wniosku lub odwołania ustalone zostanie, że spełnia wszystkie przewidziane prawem kryteria warunkujące możliwość zawarcia umowy najmu (zamieszkiwanie w Poznaniu, dochód, punkty), zostanie objęty (-a) - zgodnie ze swoim wnioskiem - listą socjalną lub mieszkaniową.

Listy ustalone zostaną zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania. Będą one kilka razy w roku aktualizowane m.in.: poprzez dopisanie kolejnych osób spełniających wymagane kryteria - stosownie do napływu dalszych wniosków i w zależności od sposobu ich rozpatrzenia.

Kolejność osób umieszczonych na listach będzie wynikała z liczby uzyskanych punktów.
W przypadku takiej samej liczby punktów, pierwszeństwo w zawarciu umowy najmu, przy zachowaniu poniższej kolejności, będzie przysługiwało:

  • osobom opuszczającym rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze na skutek uzyskania samodzielności i pełnoletności, pod warunkiem, że z wnioskiem o ujęcie do listy osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego lub umowy najmu socjalnego lokalu wystąpią do ukończenia 25 roku życia;
  • osobom posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511);
  • osobom, które ukończyły 70 rok życia;
  • rodzinom wielodzietnym;
  • osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.

7. Zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania ustalające oraz aktualizujące listy podawane są do publicznej wiadomości na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej UMP oraz w siedzibie Biura Spraw Lokalowych UMP.


8. Wskazanie lokalu osobom ujętym na liście socjalnej lub liście mieszkaniowej będzie realizowane przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o. Wskazanie lokalu będzie następować wg kolejności ujęcia na liście, przy uwzględnieniu rodzaju lokalu odpowiedniego dla aktualnej w dniu złożenia oferty najmu struktury rodziny wnioskodawcy (-czyni).


9. Przed złożeniem oferty najmu ZKZL sp. z o.o. dokona sprawdzenia sytuacji dochodowej wnioskodawcy (-czyni) z 3 ostatnich miesięcy, a także jego/jej sytuacji majątkowej.


10. W celu rozpatrzenia wniosku Biuro Spraw Lokalowych UMP może dokonać oględzin lokalu zajmowanego przez wnioskodawcę (-czynię), a także zwrócić się do innych podmiotów (np. MOPR, PCŚ, właściciela lub administratora lokalu, policji) o weryfikację danych przekazanych we wniosku oraz dodatkowe informacje na temat sytuacji osobistej, w tym na temat zachowań niezgodnych z zasadami współżycia społecznego dotyczących wnioskodawcy (-czyni) i osób objętych wnioskiem.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

  • Kryteria
  • Aktualnie wyświetlana strona - Procedura