Najczęściej zadawane pytania

Kiedy można składać wnioski?

Wnioski można składać przez cały rok. Wnioski złożone w danym roku kalendarzowym będą rozpatrywane pod kątem objęcia listą tworzoną w roku, w którym zostały złożone.


Czym różni się najem socjalny lokalu od najmu lokalu mieszkalnego z zasobu gminy?

Oba rodzaje najmu dotyczą lokali komunalnych czyli będących własnością gminy. Prawo do zamieszkania w nich mogą otrzymać osoby spełniające określone kryteria (więcej na ten temat w zakładce "Kryteria i procedura").

Najem socjalny lokalu - umowa najmu na czas określony, stawka czynszu 2,45 zł/m2, przedmiotem umowy może być lokal o obniżonym standardzie.

Najem lokalu mieszkalnego - umowa najmu na czas nieokreślony, stawka czynszu ustalana z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających wartość użytkową lokalu (stawka bazowa wynosi 7,40 zł/m2, najwyższa - 12,20 zł/m2), obowiązek wpłaty kaucji zabezpieczającej w wysokości 3-miesięcznej stawki czynszu.


Czy można ubiegać się jednocześnie o najem socjalny lokalu i najem lokalu mieszkalnego?

Nie. Kryteria, które musisz spełnić przy ubieganiu się o każdy z tych lokali są nieco inne, dlatego o tym o jaki lokal chcesz się ubiegać musisz zdecydować na etapie składania wniosku.


Uprawnienie do najmu socjalnego lokalu przyznał mi sąd w wyroku eksmisyjnym. Czy mogę ubiegać się o najem socjalny lokalu również w Biurze Spraw Lokalowych?

Nie ma takiej potrzeby. Skoro sąd przyznał Ci prawo do najmu socjalnego lokalu, zbędne jest składanie wniosku o przyznanie takiego samego uprawnienia w Biurze Spraw Lokalowych. Musisz jednak pamiętać, aby wyrok sądu wraz z wnioskiem o jego realizację złożyć w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o. Spółka w imieniu Miasta złoży Ci ofertę najmu socjalnego lokalu.


Nie dostałem (-am) się na listę. Czy w przyszłym roku muszę złożyć nowy wniosek, czy może tegoroczny nadal będzie aktualny?

Po rozpatrzeniu wniosku postępowanie zostaje zakończone. W kolejnym roku obowiązywać będzie inne kryterium dochodowe, zmienić się może kryterium punktowe. Ponadto musimy ocenić Twoją aktualną sytuację mieszkaniową, która na przestrzeni roku mogła ulec zmianie. Dlatego jeżeli w kolejnym roku nadal zamierzasz ubiegać się o pomoc mieszkaniową od Miasta, musisz złożyć nowy wniosek.


Dostałem (-am) się na listę, jak długo będę musiał (a) czekać na lokal?

Wskazanie lokalu następuje według kolejności wynikającej z pozycji wnioskodawcy (-czyni) na liście. Im większą uzyskałeś (-aś) liczbę punktów, tym wyższą pozycję zajmujesz na liście i tym szybciej dostaniesz lokal. Lista realizowana jest przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o., która dokłada wszelkich starań, aby wszystkie uprawnienia zrealizować najszybciej jak to możliwe. Jeżeli po stronie wnioskodawcy (-czyni) występują jakieś szczególne okoliczności np. niepełnosprawność, wówczas wskazanie lokalu może zająć więcej czasu. Zwolnić musi się lokal na parterze lub w budynku z windą, który dodatkowo trzeba przystosować do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.


Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Przede wszystkim musisz udokumentować dochody uzyskane w poprzednim roku przez wszystkie osoby objęte wnioskiem. Musisz również przedstawić swoje aktualne warunki mieszkaniowe potwierdzone przez właściciela lub administratora lokalu, w którym aktualnie mieszkasz. Ponadto, powinieneś/powinnaś udokumentować wszystkie okoliczności które zgłaszasz, a które mają wpływ na ocenę punktową wniosku np.: jeżeli zgłaszasz, że jesteś osobą z niepełnosprawnością - załącz do wniosku potwierdzające ten fakt orzeczenie o stopniu niepełnosprawności; jeżeli podnosisz, że mieszkasz w lokalu o złym stanie technicznym - przedstaw potwierdzającą tą okoliczność ekspertyzę sporządzoną przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.


Ile punktów trzeba uzyskać, żeby zostać wpisanym/wpisaną na listę?

Minimalna liczba punktów wymagana do umieszczenia na liście ustalana jest co roku przez Prezydenta Miasta Poznania, odrębnie dla listy socjalnej i listy mieszkaniowej. Minima punktowe mogą być takie same dla obu list lub zostać ustalone na różnych poziomach dla każdej z nich.

Informacja o minimalnej liczbie punktów wymaganej do umieszczenia na listach znajduje się w zakładce "Kryteria i procedura" (dokładniej: w punkcie 3. kryterium punktowe).


Dochody z jakiego okresu muszę udokumentować?

Musisz udokumentować dochody wszystkich osób objętych wnioskiem uzyskane w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.


Nie mieszkam w Poznaniu, czy mogę ubiegać się o mieszkanie w tym mieście?

Nie. Powinieneś/powinnaś zwrócić się z wnioskiem o pomoc mieszkaniową w gminie, na terenie której zamieszkujesz.


Nie spełniam kryterium dochodowego. Czy mam szansę dostać się na listę?

Na listę mogą zostać wpisane wyłącznie osoby, które spełnią wszystkie obowiązujące kryteria, tzn. są mieszkańcami Poznania, spełniają kryterium dochodowe i uzyskały co najmniej minimalną wymaganą liczbę punktów. Jeżeli nie spełnisz chociażby jednego z tych kryteriów, Twój wniosek zostanie rozpatrzony odmownie.