Zwierzęta w Poznaniu - obowiązki właścicieli psów

Wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy są właścicielami zwierząt powinni pamietać, 
że oprócz niewątpliwej przyjemności związanej z obcowaniem ze zwierzętami, mają również obowiązki, których muszą przestrzegać, by wszystkim poznaniakom żyło się dobrze.
                                                                                                     
OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT DOMOWYCH
Osoby utrzymujące zwierzęta domowe powinny zachować bezpieczeństwo i odpowiednie środki ostrożności, by ich zwierzętanie stanowiły zagrożenia oraz nie były uciążliwe dla innych oraz by nie zanieczyszczały terenów przeznaczonych do wspólnego użytku publicznego.
Zwierzęta nie mogą mieć możliwości wydostania się mieszkania lub innego pomieszczenia, które zamieszkują.
Zanim zostawisz psa w ogrodzie i wyjdziesz z domu sprawdź dokładnie, czy ogrodzenie nie jest uszkodzone, czy Twój pies nie podkopie się pod nim i nie wybiegnie na ulicę.
Każdy poznański pies musi być wyposażony w obrożę, a mieszkaniec Poznania wychodzący ze swoim pupilem na spacer ma obowiązek usuwać zanieczyszczenia pozostawione przez swojego psa.
Dla nikogo nie jest przyjemnym wdeptywanie w odchody psa podczas spaceru.
Psie odchody można umieszczać w koszach na drobne odpady pod warunkiem, że są one wyłożone workami foliowymi.
                                        

Postanowienie to nie dotyczy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osób niewidomych poruszających się z psami przewodnikami.

Nie można wprowadzać zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem miejsc przeznaczonych dla nich jak np. lecznice, schroniska, tereny wystaw oraz tam, gdzie zarządzający wyrażą na to zgodę.
Przywiązywanie psa "na chwilę", pod sklepem też nie jest dobrym pomysłem.
Jeśli musisz to zrobić, upewnij się, że pies nie stanowi zagrożenia dla przechodzących ludzi, szczególnie dla dzieci, które często bezwiednie podbiegają do psów chcąc je pogłaskać.
Pamiętaj, że nie każdy lubi słuchać przez dłuższy czas szczekania psa - nie dopuszczaj do zakłócania ciszy i spokoju przez swoje zwierzęta.
Wszyscy ludzie mają prawo do odpoczynku w ciszy.