grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Głosujcie na kobiety

Rok 2018 został, decyzją Sejmu, ustanowiony Rokiem Praw Kobiet. Sto lat temu, w 1918 roku, kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Plebiscyt #równebabki to inicjatywa Miasta Poznania będąca formą uznania dla kobiet odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach życia, dzięki swojej konsekwencji, pracowitości, aktywności i zaangażowaniu. Wybierzcie Poznaniankę Roku 2018 i Poznaniankę Stulecia.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Kandydatki nominowane do tych tytułów budują lub budowały pozytywny wizerunek poznanianek, przyczyniając się do rozwoju miasta. Życiowym dorobkiem każdej z nich można by z powodzeniem obdzielić kilka osób.

Plebiscyt odbywa się w drodze głosowania publicznego. Kandydatkę można wskazać wysyłając SMS pod numer 4320, lub telefonicznie 61 646 33 44. Z jednego numeru można oddać po jednym głosie w danej kategorii. Głosowanie trwa do 6 grudnia 2018 roku. Więcej na stronie: poznan.pl/poznanianka. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 17 grudnia 2018 roku podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek.

Nominacje w plebiscycie Poznanianka Roku 2018

  • Anonimowa Ukrainka. Jedna z wielu tysięcy cudzoziemek mieszkających i pracujących w Poznaniu. Poznań dziękuje jej, że swoją obecnością, pracą i osiągnięciami wzmacnia wizerunek miasta, jako jednego z najbardziej przyjaznych cudzoziemcom miast w Polsce.
  • Siostra Cecylia Belchnerowska. Prowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Równy Start" i DPS "Św. Rocha". Poznań dziękuje jej za zaangażowanie w pomoc dzieciom i młodzieży ze szczególnymi potrzebami.
  • Alicja Biała. Bezkompromisowa artystka młodego pokolenia, działaczka na rzecz kobiet i szeroko pojętej równości. Miasto dziękuje jej za odwagę oraz świeże spojrzenie na kategorie tożsamości narodowej i feminizmu.
  • Anna Jakrzewska-Sawińska. Lekarka zaangażowana w działania na rzecz seniorów i opieki paliatywnej. Mieszkańcy Poznania dziękują jej za pamięć o osobach, o których często nikt nie pamięta.
  • Agnieszka Kubicka. Prezeska Fundacji Wózkowicze i portalu wozkowicze.pl, aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami oraz przełamuje dotyczące ich stereotypy. Poznań jest jej wdzięczny za działalność na rzecz poprawy dostępności miasta dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Renata Mataczyńska. Prezeska Fundacji "Światełko w tunelu", pokazuje, jak brać odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Miasto jest jej wdzięczne za działania na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci, za promowanie talentów i działalność charytatywną.
  • Dorota Raczkiewicz. Prezeska Fundacji Drużyna Szpiku, odmienia życie chorych dzieci i ich rodzin. Bez niej wiele osób dotkniętych nowotworem utraciłoby nadzieję i szansę na pokonanie choroby.
  • Justyna Tomczak-Boczko. Matka, siłaczka, aktorka, walczy o godną przyszłość dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki niej problemy najmłodszych z niepełnosprawnościami stają się bardziej widoczne dla innych.
  • Krystyna Wechmann. Prezeska Federacji Stowarzyszeń "Amazonki", skutecznie wspiera kobiety dotknięte nowotworem. Bez niej wiele osób zmagających się z rakiem nie otrzymałoby niezbędnej pomocy.
  • Patrycja Wyciszkiewicz. Lekkoatletka, sprinterka, olimpijka z Rio i Londynu, złota medalistka ME w Berlinie. Poznań dziękuje jej za wspaniałe osiągnięcia i silnego ducha rywalizacji.

Nominacje w plebiscycie Poznanianka Stulecia

  • Wanda Błeńska. Jako lekarz aktywność zawodową poświęciła chorym na trąd, pracując przez kilkadziesiąt lat w Afryce. Do dziś nazywana jest "Matką Trędowatych". Pod koniec życia wróciła do Poznania, gdzie do końca prowadziła bardzo aktywne życie zawodowe i społeczne.
  • Agnieszka Duczmal. Założycielka i dyrygentka Orkiestry kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Nagrała ponad 50 płyt w polskich i zagranicznych wytwórniach. Zarejestrowała ponad setkę koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, a także wiele nagrań dla Polskiego Radia i radiofonii na całym świecie.
  • Kazimiera Iłłakowiczówna. Należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym. Jako autorka ponad 30 tomików wierszy otrzymała ponad 15 różnego rodzaju nagród, m.in. miasta Wilna, czy miasta Poznania.
  • Alicja Karłowska-Kamzowa. Historyk sztuki, jedna z najlepszych w kraju znawczyń sztuki średniowiecznej. Zainicjowała ogólnopolskie seminaria mediewistyczne, które dziś odbywają się pod jej imieniem. Jako pierwsza kobieta stanęła na czele Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
  • Hanna Koćka-Krenz. Archeolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Archeologii UAM. Prowadziła wieloletnie badania terenowe na Ostrowie Tumskim. Dzięki odkryciu tam rezydencji pierwszych Piastów miała realny wpływ na wizerunek Poznania - nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju.
  • Maria Siemionow. Chirurg i transplantolog. Pochodzi z Poznania, obecnie pracuje w USA. Dzięki badaniom nad produkcją tzw. komórek chimerycznych odkryła nowatorską metodę leczenia dystrofii mięśniowych (zanik mięśni). Dokonała czwartej na świecie i pierwszej w USA udanej operacji przeszczepu twarzy.
  • Zofia Sokolnicka. Jedna z najwybitniejszych kobiet w polskim życiu publicznym pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Zaangażowania w działalność edukacyjną, społeczną, niepodległościową. W odrodzonym państwie polskim nieprzerwanie od 1919 do 1927 roku sprawowała mandat poselski.
  • Konstancja Swinarska. Pedagog, działaczka oświatowa, założycielka i organizatorka szkół. Współzałożycielka Państwowej Uczelni im. Dąbrówki, organizatorka i pierwszą dyrektorka Gimnazjum i Liceum im. Klaudyny Potockiej. W czasie wojny organizowała tajne nauczanie.
  • Maria Wicherkiewicz. Malarka, historyczka, pisarka. Opublikowała szereg książek i felietonów. W kręgu jej zainteresowań szczególne miejsce zajmował historyczny Poznań - architektura oraz obyczaje i życie codzienne jego mieszkańców.

oprac. red.