13 września wyścig rowerowy jakiego jeszcze nie było

13 września Poznaniem zawładną rowerzyści. Na starcie 3,5 tysiąca zawodników. Tego dnia odbędzie się Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge. Na starcie pojawią się zarówno zawodnicy wyczynowi, jak i amatorzy i dzieci. Szykują się duże emocje!

Materiał Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge - grafika artykułu
Materiał Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge

Jak podkreślają organizatorzy impreza ma mieć charakter nie tylko sportowy, ale być wielkim, rowerowym świętem. Dlatego dla uczestników przygotowano aż 3 dystanse. Najmłodsi (6-14 lat) pojadą trasą dookoła toru regatowego na poznańskiej Malcie w ramach 6KM Kids ŠKODA Challenge. Nad ich bezpieczeństwem będą czuwali wolontariusze, a sami zawodnicy mogą mieć asystę rodziców. Co ciekawe, to właśnie pakiety startowe dla najmłodszych sprzedały się najszybciej.

Trasa 15KM ŠKODA Challenge została zorganizowana z myślą o amatorach i rodzinach, które chcą wspólnie wziąć udział w przejeździe ulicami Poznania. Tutaj również mniej liczy się czas, a bardziej wspólna zabawa i aktywny sposób spędzania weekendu. Trasa rozpocznie się na ulicy Baraniaka, dalej zawodnicy pojadą ulicami Jana Pawła II, Królowej Jadwigi, Aleją Niepodległości, Solną, Estkowskiego i przez Rondo Śródka wrócą na ulicę Baraniaka. Później rowerzyści zjadą do strefy finiszera, która zlokalizowana jest na mecie Toru Regatowego i tam wszyscy otrzymają medale.

Najwytrwalsi zawodnicy zmierzą się w 100KM ŠKODA Challenge. Tutaj trasa początkowo pokrywa się z piętnastokilometrową pętlą miejską, a dalej zawodnicy pojadą przez Pobiedziska w kierunku Gniezna. W Lednogórze skręcą i dookoła jeziora pojadą w kierunku Kiszkowa, dalej trasa prowadzi przez Wronczyn, Tuczno i Wierzonkę. Meta na ulicy Baraniaka w Poznaniu. Do rywalizacji na tym dystansie zgłosiło się ponad 2100 osób, wśród nich zawodnicy z Niemiec, Szwecji, Chin i Tajwanu! Maksymalny czas na przejechanie 100 kilometrów to 6 godzin.

- Zawodnicy będą startowali do wyścigu ze specjalnych sektorów. Każdy uczestnik został przydzielony do określonej grupy w zależności od deklarowanego tempa jazdy i rodzaju roweru. Chodzi o to, by najszybsi zawodnicy pojechali przodem i nie byli blokowani przez pozostałych. To ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jazda w peletonie kolarskim różni się od przejażdżek rekreacyjnych. Jest duże tempo, ścisk i wysoka adrenalina- wyjaśnia Mateusz Klawiter, współorganizator zawodów, a prywatnie uczestnik triathlonów i wyścigów kolarskich.

Po zakończeniu wyścigu, wszyscy zawodnicy spotkają się nad poznańską Maltą, gdzie nastąpi dekoracja zwycięzców. Liczne atrakcje przygotowano tam także dla kibiców. Sponsorami tytularnymi wyścigu są Solid Logistics i ŠKODA.

PMX/PBC