Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt

W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa. Akcja jest skierowana do mieszkańców naszego miasta. Zabiegi będą wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2021.

Zdjęcie przedstawia psa - brązowego buldoga francuskiego, patrzącego w okno. - grafika artykułu
W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa/ fot. Pixabay

Miasto Poznań już po raz drugi wychodzi naprzeciw potrzebom właścicieli czworonogów. W 2020 r. z zabiegu bezpłatnej kastracji i sterylizacji skorzystało 238 psów i 514 kotów.

W 2021 r. usługę na rzecz mieszkańców świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu:

  • Przychodnia Weterynaryjna Piotr Dąbrowski - ul. Jugosłowiańska 13 (tel. 61 843 45 83, godziny otwarcia - pn-pt: 9-21, sb: 9-17, nd: 9-15, adres strony internetowej: http://www.wet.pl),
  • Przychodnia Weterynaryjna Bartosz Wartecki, Krystyna Śliwa - ul. Roślinna 1C (tel. 669 003 212, godziny otwarcia - pn-pt: 13-19, sb: 10-13, adres strony internetowej: http://www.wetpupil.pl),
  • Gabinet Weterynaryjny Vet - Help Natalia Maria Busłowicz - ul. Brzozowa 1 (tel. 512 447 882, godziny otwarcia - pn-pt: 11-19, sb: 9-14, adres strony internetowej: http://brzozowa.vet-help.pl).

Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką.

Kto może skorzystać zbiegu?

Zabiegi kastracji i sterylizacji zwierząt są finansowane w 100 proc. z budżetu miasta. O skorzystanie z nich mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie Poznania i płacą podatki w naszym mieście (dotyczy to także mieszkańców, korzystających z zasiłku socjalnego, będącego jedynym źródłem dochodu lub posiadających status studenta poznańskiej uczelni). 

Jeden właściciel może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację lub sterylizację dwóch zwierząt. Czworonóg, który zostanie poddany zabiegowi, musi być zaczipowany (elektronicznego oznakowania można dokonać bezpośrednio przed zabiegiem w gabinecie weterynaryjnym - znakowanie jest bezpłatne). W przypadku psa konieczne jest także aktualne zaświadczenie, że był on poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie. 

Akcja bezpłatnej kastracji i sterylizacji zwierząt będzie prowadzona do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel w budżecie miasta i ujętych w programie opieki. W pierwszej kolejności na zabiegi dla psów i kotów została przeznaczona kwota 150 000 zł. W drugiej turze - po wyczerpaniu podanej wyżej puli - do wykorzystania zostanie 100 149 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona wyłącznie na zabiegi dla kotów. Jest to zadanie celowe, mające pomóc w przeciwdziałaniu zjawisku bezdomności tych zwierząt w mieście.

Szczegóły na temat tego, jak bezpłatnie wykastrować lub wysterylizować zwierzęta domowe dostępne są wzakładce na wortalu Gospodarki Komunalnej. Informacji udzielają także pracownicy Usług Komunalnych - tel. 61 846 29 01 oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania - tel. 61 878 41 76 lub 61 878 15 00.

Dlaczego zabieg jest tak potrzebny?

Jak zauważają eksperci, kastracja kotów i kotek, a także psów i suczek jest ważna z kilku powodów. Niewątpliwą zaletą tych zabiegów jest przeciwdziałanie rozmnażaniu zwierząt i realny wpływ na ograniczanie ich bezdomności. W polskich schroniskach na domy czeka ciągle ponad 100 tysięcy psów i kotów. W poznańskim Schronisku dla zwierząt pod koniec roku przebywało blisko 200 kotów i 100 psów.

Zalety zabiegu można też rozpatrywać w kwestii zdrowotnej. Wczesna kastracja suk i kotek zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów listwy mlecznej oraz nowotworów dróg rodnych. Całkowicie eliminuje kłopotliwe - zarówno dla opiekuna, jak i samej kotki - rujki, a u suczek ciąże urojone. U kocich samców ogranicza natomiast znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki, a także walki kocurów - co zmniejsza rozprzestrzenianie się kocich chorób zakaźnych. W przypadku kotów zabieg kastracji eliminuje możliwość wystąpienia nowotworów jąder i wielu chorób hormonozależnych, np. dermatologicznych. 

Społeczni Opiekunowie Kotów Wolno Żyjących

W ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2021 Wydział Gospodarki Komunalnej UMP uruchomił Rejestr Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących. To osoby, które dobrowolnie i nieodpłatnie sprawują opiekę nad tymi zwierzętami w obrębie naszego miasta. Osoby zainteresowane wpisaniem do rejestru są proszone o wypełnienie właściwej deklaracji (wraz z podaniem adresu do korespondencji, na który zostanie przesłana legitymacja) i przekazanie dokumentów do skrzynki podawczej - znajdującej się w holu siedziby Urzędu Miasta Poznania przy ul. 3 Maja 46 lub przesłanie ich drogą pocztową na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 3 Maja 46, 61-728 Poznań.

Więcej informacji na ten temat, wraz z deklaracją do pobrania, można znaleźć na stronie Gospodarki Komunalnej

AJ