Buspas na Warszawskiej gotowy. Kolejne wkrótce [WIDEO]

Od poniedziałku można korzystać z nowego buspasa na ul. Warszawskiej. W planach jest wyznaczenie kolejnych - na ul. Garbary i Mostowej. Celem jest usprawnienie komunikacji autobusowej, co ma być zachętą dla poznaniaków do korzystania z transportu publicznego.

Buspas na ul. Warszawskiej
Buspas na ul. Warszawskiej

Buspas na Warszawskiej rozpoczyna się około 150 metrów za skrzyżowaniem z ul. Krańcową - w miejscu, gdzie jezdnia rozszerza się do trzech pasów, a kończy przy skrzyżowaniu z ul. Świętego Michała.

- Nowością jest to, że po buspasie mogą poruszać się nie tylko autobusy transportu zbiorowego - mówi Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Został on udostępniony także taksówkom, pojazdom policyjnym oraz pogotowia ratunkowego, nawet wówczas gdy nie jadą na sygnale, oraz motocyklom - wyjaśnia.

O tym, jakie pojazdy mogą korzystać z buspasa, informują znaki pionowe z napisem "Dopuszczone". Nowy buspas służy także kierowcom, którzy skręcają w prawo w osiedlowe uliczki i umożliwia bezpieczniejszy wyjazd z nich na bardzo ruchliwą ul. Warszawską. - Trzeba zaznaczyć, że już od lat prawy pas, który obecnie stał się buspasem służył głównie do obsługi ruchu lokalnego - zaznacza Agata Kaniewska.

Kolejne ulice, na których wyznaczony ma zostać buspas, to Mostowa i Garbary. Obecnie, stojące w korkach autobusy, notują tam duże, nawet kilkunastominutowe opóźnienia. Władze Poznania liczą, że wprowadzenie buspasa spowoduje skrócenie czasu przejazdu z aktualnych 20 do 10 minut. Więcej o korzyściach wynikających z wyznaczania buspasów w miastach w materiale wideo.

FILM

Joanna Żabierek/biuro prasowe