Dziedziniec Urzędu Miasta w nowej odsłonie

Wygodne ławki, siedzenia, które będzie można dowolnie przenosić, i zieleń - tak dziedziniec Urzędu Miasta będzie wyglądał za rok. Kilka jaskółek tych zmian już teraz pojawiło się na pl. Kolegiackim. Są drzewka i miękkie wygodne poduchy. Wszystko po to, by urzędowy dziedziniec z dawnego parkingu stał się miejscem spotkań dla mieszkańców Poznania.

UM Poznan - grafika artykułu
UM Poznań

Zmiany na dziedzińcu obserwujemy już od kilku miesięcy. Najpierw znikły samochody, potem pusty plac stał się przestrzenią dla wystaw fotograficznych. Teraz na dziedzińcu pojawiły się wielkie poduchy wypożyczone od Fundacji Malta oraz drzewka. To zwiastun większych zmian, które wciąż jeszcze przed nami.

- Trochę parzy - powiedział, prezydent Jacek Jaśkowiak, który jako jeden z pierwszych miał okazję wypróbować nowe siedziska na dziedzińcu -Jestem jednak przekonany, że to miejsce będzie przyciągać mieszkańców a i turyści będą mogli posłuchać o tych budynkach i historii miasta w bardziej zrelaksowanej pozycji. Mam nadzieję, że to będzie takie miejsce spotkań urzędników z mieszkańcami Poznania. Cały czas dążymy do tego, by takich przestrzeni było więcej, byśmy mogli się spotykać i rozmawiać o tym, co wspólnie możemy zrobić dla miasta.

Obecne zagospodarowanie placu jest tymczasowe. Jak będzie wyglądał za rok, można zobaczyć na makiecie wystawionej w gablocie na dziedzińcu. Szczegóły tej koncepcji prezydent zaprezentował podczas konferencji prasowej wraz z architektami i osobami odpowiedzialnymi za opracowanie projektu.

-  Za rok będą mobline elementy mebli miejskich, które będzie można przesuwać dowolnie po placu i aranżować różne miejsca do siedzenia. Skupiamy się też na zagospodarowaniu dwóch klombów, wokół których także będą miejsca do siedzenia - mówiła Jola Starzak, architekt i urbanista - Postaramy się też bardziej zazielenić plac, będzie więcej drzew, by to miejsce stało się taką małą oazą zieleni w tej części miasta.

Życie placu będzie się definiować w trakcie jego użytkowania. Już teraz nabrał nowego znaczenia na mapie przestrzeni publicznych w mieście. Niewykluczone, że będą się w tym miejscu odbywać konsultacje społeczne. Dziedziniec pozostanie też przestrzenią dla działań kulturalnych.

- Wydział kultury przede wszystkim odpowiedzialny jest za działania związane z wystawami oraz innymi działaniami artystycznymi. Najbliższe to finał Dancing Poznań - zapowiedziała dyrektor Wydziału Kultury Justyna Makowska - Wkrótce w miejsce wystawy prezentującej kulisy pracy w Teatrze Muzycznym pojawi się wystawa związana z konkursem architektonicznym na zagospodarowanie Starego Rynku. Myślimy też o tym, żeby w przyszłym roku zorganizować tutaj jeden z koncertów w ramach festiwalu Spring Breaks.

Koncepcja zagospodarowania placu kształtowała się przez kilka miesięcy. Przygotowanie projektu poprzedziły konsultacje społeczne. Swoje pomysły na funkcje i zagospodarowanie dziedzińca mógł zgłosić każdy. Na realizację ostatecznej koncepcji zapisano w tegorocznym budżecie 150 tysięcy zł. Resztę kosztów, związanych przede wszystkim z nasadzeniami drzew, miasto pokryje z budżetu na 2016 rok. Całość inwestycji nie powinna przekroczyć 280 tys. zł. 

Kolejnym etapem zmian będzie udostępnienie mieszkańcom i turystom przejścia do Parku Chopina przez teren II dziedzińca. Realizacja tego pomysłu będzie możliwa dopiero po uruchomieniu  parkingu podziemnego w budynku przy ul. Za Bramką. Konieczne jest też uregulowanie stanu prawnego gruntu II dziedzińca.