Frazy. Festiwal słowa w piosence

Od 3 do 7 listopada ruszy w Poznaniu "Frazy. Festiwal w piosence". Impreza ma być przede wszystkim wydarzeniem integrującym artystów i wielbicieli szeroko pojętej "piosenki tekstowej". Wśród atrakcji są m.in. koncerty, wykłady oraz konkursy.

Biblioteka Raczyńskich
Biblioteka Raczyńskich

Organizatorzy Festiwalu już teraz zapowiadają dużo atrakcji dla wszystkich. - Literatura i piosenka mają wiele wspólnych punktów. Nie ograniczamy się do konkretnych gatunków muzycznych. Przygotowaliśmy specjalnie program dla wszystkich grup wiekowych - mówi Krzysztof Gajda, dyrektor artystyczny festiwalu.

- Festiwal jest sposobem na przyciągnięcie poznaniaków do biblioteki. Chcemy zachęcić mieszkańców do odkrywania tego, co biblioteka ma do zaoferowania - mówi Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Literatura jest pisana, ale także mówiona i śpiewana. Przed bibliotekami stoi teraz nowe zadanie udostępniania dóbr kultury mieszkańcom - dodaje.

Podczas festiwalu odbędzie się 5 koncertów.  3 listopada podczas otwarcia festiwalu w Izbie Rzemieślniczej wystąpi Kazik & Kwartet ProForma. Muzycy wykonają utwory Stanisława Staszewskiego w nowych aranżacjach.

Dzień później w Scenie na Piętrze, wystąpią Andrzej Chadanowicz oraz Filip Łobodziński. Pierwszy z artystów zaśpiewa utwory Jacka Kaczmarskiego przetłumaczone na język białoruski. Natomiast drugi muzyk zaprezentuje swoją płytę Dylan.pl z coverami Boba Dylana przetłumaczonymi na język polski.

5 listopada w Scenie na Piętrze, wystąpią Pablopavo & Ludziki, a kolejnego dnia Jacek Stęszewski i Jack Kleyff.

Zwieńczeniem festiwalu będzie finał w sobotę 7 listopada. W Sali Ziemi odbędzie się koncert "Krajobraz po uczcie" o tematyce historycznej. Wykonane zostaną utwory Jacka Kaczmarskiego przez Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wraz z solistami m.in. Edyta Geppert, Jacek Bończyk, Krzysztof Kiljański, Janusz Radek.

Oprócz koncertów odbędzie się dwudniowa konferencja naukowa "Nowe słowa w piosence". Biblioteka Raczyńskich ugości badaczy literatury, kultury, dziennikarzy oraz artystów. Zaproszeni goście będą zastanawiać się nad przemianami tekstów współczesnych piosenek.

Gościem pierwszego dnia konferencji będzie Kazik Staszewski, który opowie między innymi o twórczości swojego ojca. Natomiast podczas drugiego dnia o swojej pracy nad tekstem mówić będzie Filip Łobodziński, tłumacz utworów min. Lluisa Llacha, Georgesa Brasenssa i Boba Dylana.

Dzięki hojności PKO Banku Polskiego, mecenasa festiwalu, wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu Frazy, nie będą biletowane. Darmowe wejściówki dostępne będą od 15. października w CIM przy ul. Ratajczaka 44 oraz w gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich. Będzie je można także wygrać w konkursach organizowanych w poznańskich i ogólnopolskich mediach, także w mediach społecznościowych.

/dr/