Na Opolskiej staną nowe bloki komunalne

4 budynki z 128 mieszkaniami w pierwszym etapie i kolejnych 6 domów liczących 176 lokali - na Świerczewie, przy ulicy Opolskiej rusza budowa bloków komunalnych. To dobra wiadomość zwłaszcza dla lokatorów sąsiednich baraków, bo to właśnie oni przede wszystkim przeprowadzą sie do nowych mieszkań.

UMP 2016
UMP 2016

- Pierwszy etap budowy nowych bloków przy ul. Opolskiej przewiduje wzniesienie w tym miejscu 4 trzypiętrowych budynków z 128 mieszkaniami - wyjaśnia Magdalena Gościńska z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. - Kolejne sześć domów pomieści 176 lokali komunalnych. Budowa ruszy w 2017 roku, a już dziś pracownicy Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych rozmawiają z obecnymi mieszkańcami poniemieckich baraków proponując im przeprowadzkę do innych mieszkań, pytając także o ich oczekiwania względem nowego lokum.

W sąsiedztwie już stoją nowe domy komunalne, wybudowane kilka lat temu w miejscu dwóch pierwszych wyburzonych baraków, u zbiegu ulic Sempołowskiej i Okrzei. Znajduje się w nich 90 mieszkań.
- Plany rozbudowy osiedla musiały zostać zawieszone do czasu budowy kolektora sanitarnego w tej części miasta - mówi Magdalena Gościńska. - Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować to przedsięwzięcie. Docelowo w rejonie ulicy Opolskiej w nowych "M" zamieszka nawet ponad 700 rodzin.

Pierwsze dwa etapy tej inwestycji to wzniesienie w miejscu burzonych baraków ponad 300 mieszkań. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego budynki nie będą miały więcej jak 4 kondygnacje. Tak jak dotychczas budowane przez spółkę bloki, te na Dębcu także nie będą podpiwniczone. Jednak zgodnie z oczekiwaniami przyszłych najemców będą miały balkony. Zmodyfikowany projekt przewiduje także wygospodarowanie pomieszczeń gospodarczych dla najemców. Zdecydowana większość mieszkań będzie miała 2 pokoje, bo takie są najbardziej potrzebne.

Już w przyszłym tygodniu spółka ogłosi przetarg na wykonanie/adaptację dokumentacji projektowej dla kolejnych innych inwestycji - przy ul. Bernata i ul. Zawady. W tych lokalizacjach wybudowanych zostanie 60 i 64 komunalnych "M". Po wakacjach spółka powinna już dysponować pozwoleniem na budowę.    

Przy ulicy Opolskiej znajduje się jeszcze około 50 baraków z czasów drugiej wojny światowej, w których mieszka około 300 rodzin.

ZKZL/el