Parking Day to uliczne święta w mieście, podczas którego parkingi zamieniają się w kawiarnie, czytelnie, zielone ogródki, kino czy sale koncertowe. Od 2005 roku, na jeden dzień, mieszkańcy miast na całym świecie zmieniają miejsca parkingowe w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej.
W całym mieście kilkadziesiąt knajpek, kawiarni czy cukierni włączy się w wspólne świętowanie. Przed witrynami wystawią stoliki, krzesła i doniczki z zielenią̨. Przygotują specjalne menu lub zaproponują zniżki dla chcących posiedzieć na powietrzu. Dobra ulica to miejsce pełne życia. Razem z restauratorami, barmankami, aktywistami i animatorkami kultury będziemy zmieniali miejsca parkingowe w ogródki do siedzenia, jedzenia, picia, rozmów - podkreślając ich kulturalno-towarzyską funkcję.
W Parking Day wezmą udział także lokale z własnymi ogródkami - ambasadorzy akcji z Wildy - zaangażowanie w poprzednie edycje otworzyło je na uliczne funkcjonowanie. W akcję włączą się także m.in. aktywiści z Kina w Bramie 46 i studio graficzne Bękarty.
Podczas Parking Day ponownie zwrócona będzie szczególna uwaga na zalety parkingów podziemnych i buforowych. Tradycją już stało się zejście na finał do miejskich podziemi. W tym roku na poziomie -3 parkingu pod placem Wolności będzie można obejrzeć "Urodzonych morderców", kultowy film z 1994 roku w reżyserii Olivera Stone'a oraz posłuchać wyjątkowych aranżacji piosenek Maanamu podczas muzycznego performansu Grzegorza Krzyśko "Plac zabaw" - miłosnej historii opowiedzianej piosenkami Kory.
Akcja odbywa się w ramach organizowanego przez Miasto Poznań Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Szczegóły Parking Day na stronie internetowej: http://malta-festival.pl/pl/program/parking-day-2018
O Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu można przeczytać http://www.poznan.pl/mim/info/news/europejski-tydzien-zrownowazonego-transportu,123094.html
op. RB
Zobacz również

Weekend w Poznaniu

Jak dojechać na stadion miejski w dniu meczu?

Lech Poznań Mistrzem Polski
