Poznań przyjazny dla biznesu

Poznań został wysoko oceniony w prestiżowym rankingu "European Cities and Regions of the Future", stworzonym przez dziennikarzy Financial Times. W kategorii miast najbardziej przyjaznych dla biznesu znalazł się na wysokim 3. miejscu w Europie.

Poznań zajął 3. miejsce w Europie pod względem przyjazności miasta dla biznesu
Poznań zajął 3. miejsce w Europie pod względem przyjazności miasta dla biznesu

Ranking FDI - "Ranking europejskich miast i regionów przyszłości" - ocenia atrakcyjność europejskich miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zestawienie powstało, by wskazać najbardziej obiecujące lokalizacje dla biznesu w całej Europie. Jego autorami są dziennikarze Financial Times. W rankingu ujęto 301 miast i 150 regionów, a pod uwagę wzięto 5 głównych kategorii: potencjał ekonomiczny, środowisko pracy, efektywność kosztowa, infrastrukturę i przyjazne środowisko dla biznesu. Miasta klasyfikowane były również pod względem powierzchni i liczby mieszkańców. Poznań znalazł się w grupie miast średniej wielkości.

W kategorii "Miast przyjaznych dla biznesu" Poznań trafił na podium - zajął trzecie miejsce, za Zurychem i Wrocławiem. Autorzy raportu brali pod uwagę m.in. liczbę firm z sektora wysokiej technologii (high-tech), liczbę miejsc pracy stworzonych przez inwestorów zagranicznych w ciągu ostatnich 5 lat, wysokość podatku, liczbę dni potrzebnych do tego, by założyć firmę oraz łatwość prowadzenia biznesu. Istotne były również wskaźniki dotyczące ocen ratingowych i ochrony inwestorów.

W ogólnej klasyfikacji miast średniej wielkości w Europie Poznań znalazł się w pierwszej dziesiątce, a w grupie miast z Europy Wschodniej zajął 8. miejsce.

Dodatkową kategorią była strategia przyciągania przez miasto bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W tej kategorii eksperci ocenili Poznań wysoko - znalazł się na 5. miejscu wśród europejskich miast średniej wielkości.

- Tak wysokie miejsca Poznania w raporcie tworzonym przez niezależnych specjalistów świadczą o tym, że miasto obrało właściwy kierunek  - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta -  Jesteśmy otwarci na inwestorów, przyciągamy poważne firmy, zwłaszcza te z zakresu nowych technologii. Każda z nich pociąga za sobą kolejne inwestycje, co z kolei przekłada się na miejsca pracy i dalszy rozwój miasta. Cały czas zacieśniamy też naszą współpracę z biznesem i uczelniami.

Tylko w ostatnich miesiącach w Poznaniu utworzenie nowych biur zapowiedziały takie firmy jak Sonalake - polsko-irlandzka spółka specjalizująca się w nowoczesnych technologiach, Tom Tom - światowy dostawca usług nawigacyjnych czy John Deere - amerykański producent maszyn rolniczych, który otwiera tu Centrum Usług Biznesowych.

Ranking FDI to kolejne zestawienie, w którym Poznań znalazł się na wysokich pozycjach. Wcześniej miasto otrzymało inne prestiżowe wyróżnienia. Pierwsze z nich przyznał ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Poznań został wskazany w gronie miast najlepiej wspierających rozwój sektora usług nowoczesnych. Z kolei Polski Związek Firm Deweloperskich przyznał Poznaniowi tytuł miasta najbardziej przyjaznego inwestorom. Ponadto Poznań i Wielkopolska znalazły się w gronie dwudziestu regionów wyróżnionych w rankingu "Best-performing Large Cities in Europe", przygotowanego przez amerykański think-tank Milken Institute.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe