Rocznica wyborów 4 czerwca w Poznaniu

Tort Wolności, rozświetlenie neonu, koncert donGURALesko i debata w Centrum Kultury Zamek - w ten sposób Poznań będzie świętował rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Na placu Wolności stanie też ogromny telebim, na którym będzie można oglądać uroczystości w Gdańsku. Na wspólne świętowanie mieszkańców całej Wielkopolski zapraszają Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego.

Obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów ruszą w Poznaniu już 1 czerwca - grafika artykułu
Obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów ruszą w Poznaniu już 1 czerwca

- Ostatnio ta rocznica jest deprecjonowana, a o wyborach z 1989 roku mówi się źle, z wielką szkodą dla współczesnej historii - podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa. -  Trzeba przywrócić pamięć, przypomnieć, jak wielkim i ważnym były one wydarzeniem. Okrągły Stół zapobiegł w Polsce rozlewowi krwi, dzięki niemu proces przekształcenia kraju totalitarnego w demokrację przebiegł pokojowo. Dlatego rocznicę wyborów 4 czerwca chcielibyśmy celebrować uroczyście. W przeddzień pogrzebu śp. Pawła Adamowicza spotkaliśmy się w Stoczni Gdańskiej - wszyscy samorządowcy w Polsce - i jednogłośnie postanowiliśmy, że tę rocznicę będziemy świętować w Gdańsku. Podczas merytorycznej dyskusji wystosujemy razem 21 postulatów samorządowych na kolejne lata.

Tego dnia na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy placu Wolności, Al. Solidarności i al. Niepodległości oraz na budynkach Urzędu Miasta Poznania.

Na placu Wolności stanie duży telebim. Przez niemal cały dzień (w godz. 10-16) będzie można na nim oglądać transmisję obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska. W samo południe wszyscy poznaniacy będą mogli razem odśpiewać hymn Polski. We wspólnym śpiewaniu pomogą chóry seniorów i Poznański Chór Chłopięcy pod batutą Jacka Sykulskiego.

- 4 czerwca 1989 roku miałem 11 lat, mieszkałem na osiedlu Rusa - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Razem z kolegami roznosiłem ulotki Komitetu Obywatelskiego Solidarność, m.in. startującego wtedy do Senatu śp. Ryszarda Ganowicza. Dla nas to był bardzo ważny czas. Byliśmy pierwszym pokoleniem urodzonym po drugiej wojnie światowej, które mogło choć część swego dzieciństwa spędzić w wolnej Polsce i w niej wkraczać w dorosłość. Chcemy godnie uczcić w Poznaniu tę rocznicę - obchody ruszą już 1 czerwca.

 Tego dnia przez miasto przemaszeruje barwny pochód - Poznańska Parada Pokoleń, która zakończy Dni Rodziny. O godz. 16 na placu Wolności na uczestników parady i mieszkańców miasta  będzie czekać Tort Wolności. Liczący 89 kilogramów wypiek w kształcie mapy Poznania zostanie podzielony na ok. 1200 kawałków i rozdany mieszkańcom. Tego dnia otwarta zostanie też wystawa zdjęć obrazująca 30-lecie odzyskania wolności, zdjęcia pochodzą z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

- Doskonale pamiętam 4 czerwca 89 i to, co działo się wcześniej - podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. - To niezwykle ważna data w nowoczesnej historii Polski. Wszyscy, którzy deprecjonują to wydarzenie, albo nie czują, co się wtedy stało, albo przekłamują historię. Musimy świętować tak, by młode pokolenie dowiedziało się, jak było naprawdę.

W niedzielę, 2 czerwca, w Centrum Kultury Zamek odbędzie się organizowana przez Fundację Malta debata "O potrzebie utopii". O tym, jak miałaby wyglądać dziś idealistyczna utopia rozmawiać będą: dr Anna Materska-Sosnowska,  prof. Marcin Król, donGURALesko. W dyskusji wezmą też udział zaproszeni goście, którzy zajmą miejsca wśród publiczności. Będą wśród nich m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze i samorządowcy.

O godz. 20.30 na placu Wolności rozpocznie się koncert donGURALesko - "Ani słowa bez nas". Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował specjalny utwór zatytułowany "20" - na podstawie eseju "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku" profesora Timothy'ego Snydera.

Timothy Snyder jest profesorem Uniwersytetu w Yale, specjalizuje się
we współczesnych dziejach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w historii nowożytnego nacjonalizmu. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Harvardzie, jest laureatem prestiżowych nagród. W eseju "O tyranii..." historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne.

- Profesor Snyder co najmniej od kilkunastu lat powtarza, że trzeba patrzeć wstecz i wyciągać wnioski z historii - mówi Michał Merczyński, prezes fundacji Malta. - Chcemy, by jego przesłanie dotarło także do młodych ludzi, stąd pomysł na zaproszenie do współpracy donGURALesko.

Utworowi donGURALesko towarzyszyć będzie teledysk, w którym występuje również profesor Snyder. Jego premiera miała miejsce 18 maja na placu Wolności podczas poznańskiej Nocy Muzeów. Utwór "20" ukaże się na najnowszej płycie rapera "Latające ryby".

O godz. 22 na budynku Arkadii zostanie rozświetlony neon z napisem WOLNOŚĆ, którego projektantką jest Anna Jęchorek - upamiętniający rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu.

AW