Wiedzą, jak założyć własny biznes

Studenci Uniwersytetu Artystycznego a także Akademii Muzycznej ukończyli organizowane przez Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy Miasta Poznania warsztaty dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

W warsztatach brali udział nie tylko studenci uczelni, ale także jej absolwenci czy pracownicy
W warsztatach brali udział nie tylko studenci uczelni, ale także jej absolwenci czy pracownicy

- Okazujemy duże wsparcie dla takich projektów - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Wiele osób z Uniwersytetu Artystycznego czy Akademii Muzycznej po ukończeniu takiego kursu zakłada własną działalność gospodarczą. My jako miasto bardzo cieszymy się z tego, ponieważ absolwenci tych uczelni zakładają działalność gospodarczą związaną z kulturą, a Poznań zdecydowanie popiera takie inicjatywy - kontynuuje zastępca prezydenta.

Głównym celem warsztatów było przygotowanie uczestników do wejścia na rynek i otworzenia własnego biznesu. W trakcie kursu studenci dowiadywali się tego, co muszą zrobić, aby spełnić procedury administracyjne przy rejestrowaniu własnej działalności. Uczestnicy zapoznali się również z zagadnieniami dotyczącymi prawa, księgowości i marketingu przy otwieraniu własnego biznesu.

- Wiem, że szkolenie nie było takie łatwe. Kursanci musieli sobie poradzić często z nieprostymi kwestiami, takimi jak np. podatek VAT- mówi Joanna Janus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Zajęcia były prowadzone również w formie praktycznej. Studenci pracując indywidualnie bądź w grupach, uczyli się jak tworzyć biznesplan i brali udział w negocjacjach biznesowych. Jednym z ich zadań była również skuteczna autoprezentacja na rynku pracy.

W szkolenie zaangażowali się również partnerzy Ośrodka Doradczo-Szkoleniowego, a mianowicie Izba Administracji Skarbowej, Powiatowy Urząd Pracy czy poznańscy przedsiębiorcy reprezentujący poznańskie firmy.

Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy już po raz 6. na Uniwersytecie Artystycznym i po raz 5. na Akademii Muzycznej organizuje warsztaty dotyczące przedsiębiorczości. Brali w nich udział nie tylko studenci uczelni, ale także jej absolwenci czy pracownicy. Łącznie we wszystkich edycjach wzięło udział około 400 osób.

Dominik Jagiełło/biuro prasowe