Dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 36 była onegdaj fragmentem strażnicy przeciwpożarowej, która obsługiwała całą zachodnią część rozszerzonego z dniem 1 kwietnia 1900 r. miasta. Pozostałością po strażnicy jest wieża z zegarem, która została architektonicznie wkomponowana w nowo powstały obiekt, oddany do użytku w roku 1913. Do tego budynku przeniesiono szkołę dla dziewcząt, która roku nosiła numer VIII. W drugim budynku oraz w pawilonie w głębi boiska umieszczono szkołę dla chłopców nr VII, przeniesioną z ulicy Dąbrowskiego. Ważnym momentem w dziejach szkoły jest 1 maja 1919 r., kiedy to przeprowadzono w Poznaniu podział szkół na polskie i niemieckie, a budynki przy ul. Słowackiego przeznaczono dla szkół polskich.
W roku 1945 bardzo szybko przywrócono naukę w zachowanych obiektach. Już 1 lutego, jeszcze podczas trwania walk o Poznań do szkoły nr 35 wkroczyli pan Klemke i pan Tadeusz Klanowski z zamiarem organizowania nauki. Rozpoczęto zapisy, uporządkowano korytarze i pomieszczenia lekcyjne i na dzień 12 lutego 1945 wyznaczono oficjalne otwarcie klas.
Ja tu spędziłam i nadal spędzam całe moje życie zawodowe- uśmiecha się Katarzyna Czyż, dyrektor placówki. Jestem tu od 1990 roku, uczę języka polskiego i muszę powiedzieć, że serce mi rośnie, kiedy patrzę, jak Jeżyce się zmieniają. Rewitalizują się place i kamienice, prężnie działa Rada Osiedla, powstają knajpki i galeryjki, a teraz jeszcze my wpiszemy się w odnowioną strefę "dzielni". Zresztą nie tylko ja jestem tu sercem i ciałem od wielu lat- często nasi nauczyciele- jesli nie uciekną po roku- zostają po 30 lat i więcej. Dziś uczymy dzieci naszych uczniów sprzed lat i powiem tak- coraz wyżej podnosimy głowę. Dowód? Właśnie pracujemy nad projektem Rady Osiedla po to, by przełamać stereotypy w myśleniu, że szkoły i dzieci jeżyckie są gorsze od innych.
Bo nie są- przekonuje Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty w UM w Poznaniu. Z przyjemnością zauważam, że dzieci z Jeżyc są tak samo zdolne, jak z innych rejonów miasta. Ot, ostatnio Adrianna Biesiadka, uczennica czwartej klasy wzięła udział w Dziecięcej Radzie Miasta, co było dowodem uznania dla niej za fakt, iż została laureatką konkursu "Zobacz mój Poznań - miasto widziane oczami dziecka", organizowanego przez Fundację Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS oraz Urząd Miasta Poznania.
Szkoła Podstawowa nr 36 pięknieje więc nie tylko sukcesami uczniów, praca nauczycieli i odnawiana elewacją. Także wyremontowana niedawno sala gimnastyczna jest dziś obieketm sportowym z prawdziwego zdarzenia. Krótko mówiąc -nasza szkoła to po prostu perła na Jeżycach- uśmiecha się pani Katarzyna Czyż. I proszę koniecznie tak właśnie napisać...
Zobacz również

Konkurs na stanowisko dyrektora

Konkurs na stanowisko Dyrektora Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Matura w Poznaniu - ruszyły egzaminy
