Wykłady z informatyki - Dzień kryptologii

Osiemdziesiąt pięć lat temu, na przełomie lat 1932 i 1933, trzej absolwenci Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego Uniwersytetu Poznańskiego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski złamali szyfr niemieckiej maszyny kodującej Enigma, co pozwoliło na odczytywanie tajnej korespondencji III Rzeszy. Z okazji 85 rocznicy złamania szyfru Enigmy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza przyznał pośmiertnie tym trzem zasłużonym polskim kryptologom medale Alumno bene merenti . Uroczystość wręczenia medali ich rodzinom odbędzie się 25 stycznia 2018 w ramach "Dnia kryptologii" - specjalnej  edycji corocznych Wykładów z informatyki im. Marian Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Fragment pomnika upamiętniającego polskich kryptologów - grafika artykułu
Fragment pomnika upamiętniającego polskich kryptologów

W uroczystości wręczenia medali wezmą udział członkowie najbliższej rodziny kryptologów.

Program uroczystości:

10.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem kryptologów

11.00 - uroczystość wręczenia medali oraz wykład dra Marka Grajka "Sztefeta Enigmy. Odnaleziony raport polskich kryptologów"; Sala Lubrańskiego, Collegium Minus UAM

15.30 - spotkanie w Klubie Profesorskim Wydziału matematyki i Informatyki UAM

16.00 - wykład prof. Clifforda Cocksa (King's College, London) "The hidden discovery of public key cryptography"; Aula A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

Dr Marek Grajek to z zawodu kryptolog i informatyk, a z zamiłowania historyk. Jest konsultantem w zakresie zastosowań kryptologii w obrocie finansowym i na rynkach kapitałowych. Był jednym z pomysłodawców wzniesienia w Poznaniu pomnika przypominającego zasługi polskich kryptologów, jak i autorem wielu innych inicjatyw z nimi związanych. Jego książka Enigma. Bliżej prawdy zwyciężyła w 2008 roku w plebiscycie czytelników w konkursie na najlepszą Książkę Historyczną Roku.

Profesor Clifford Cocks (King's College London) to brytyjski matematyk i kryptolog, , który już w 1973 roku zaproponował protokół równoważny z jednym z obecnie najpopularniejszych asymetrycznych algorytmów kryptograficznych z kluczem publicznym (RSA), zaprojektowanym w 1977 przez Rivesta, Shamira i Adlemana. Ponieważ w tym czasie Clifford Cocks pracował dla brytyjskiego rządu (United Kingdom Government Communications Headquarters - GCHQ) odkrycie to pozostało tajne do 1997 roku.