Zabytek Otwarty na Trakcie Królewsko-Cesarskim

W ramach obchodów 10. urodzin Bramy Poznania, Trakt Królewsko-Cesarski organizuje specjalne wydarzenie - Zabytek Otwarty w Katedrze Poznańskiej. 

Grafika przedstawia czerwone obrysy kamienic na białym tle. Część kamienic przypomina kłódkę. Po lewej logo wydarzenia oraz data i miejsce wydarzenia. Poniżej nazwy sponsorów. Po prawej stronie link do strony: trakt.poznan.pl. - grafika artykułu
Zabytek Otwarty w Katedrze Poznańskiej

W Poznaniu jest wiele miejsc o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę. W ramach akcji Zabytek Otwarty na zwiedzających czekają podwoje najciekawszych poznańskich przestrzeni historycznych, gotowych do ich eksplorowania. Tegoroczny Zabytek Otwarty związany jest także z jubileuszem Bramy Poznania. 

Tym razem organizowane jest spotkanie w Katedrze Poznańskiej. Zwiedzanie obiektu odbędzie się w sobotę 11 maja 2024 od 12.30 do 16.00. Wstęp wolny.  

Złota Kaplica 

Wewnątrz budynku znajduje się wyjątkowe miejsce. Jego symbolika, a także burzliwa historia zachęcają do odkrycia tej tajemnicy. Mowa o Złotej Kaplicy, którą nazywano kiedyś "Kaplicą Królów". Powstała po to, żeby upamiętnić pierwszych władców i królów Polski, w tym Mieszka I i Bolesława Chrobrego.  

Ciekawostki architektoniczne 

Podczas zwiedzania goście będą mogli z bliska obejrzeć detale Złotej Kaplicy. Zobaczą zabytkową posadzkę i kamienny sarkofag pierwszych władców Polski. To także okazja, żeby przekonać się, ile złota jest w Złotej Kaplicy. Na koniec przewodnicy wyjaśnią, dlaczego budowa tego obiektu zajęła aż 75 lat.  

Ołtarz główny 

Podczas spaceru po Katedrze Poznańskiej nie może zabraknąć zwiedzania ołtarza głównego, który został sprowadzony do Poznania aż z Góry Śląskiej. Goście będą mogli przyjrzeć się konstrukcji ołtarza oraz obejrzeć późnogotycki pentaptyk (dekoracja ołtarza, która składa się z części środkowej i dwóch par skrzydeł), który przedstawia wizerunek Matki Boskiej. Przewodnicy nie tylko podzielą się wiedzą na temat budowy ołtarza, ale także zaprezentują precyzję wykonania pentaptyku.  

Barwne organy 

Ostatnim przystankiem będą katedralne organy, które stoją przy imponującym witrażu. Zwiedzający będą mieli okazję posłuchać tego instrumentu na żywo, a także dowiedzieć się o jego wykonaniu i działaniu od specjalisty - organisty katedralnego, który dba o zabytkowy instrument.  

Harmonogram 

Poniżej przedstawiamy harmonogram wydarzenia: 

12:30-16:00 punkt informacji o wydarzeniu i dystrybucja publikacji Poznańskiego Centrum Dziedzictwa 

13:00 - Królewska czyli Złota - zwiedzanie Złotej Kaplicy z przewodnikiem i opowieść o ołtarzu głównym w katedrze 

14:00 - prelekcja o organach i koncert organowy 

14:45 - Królewska czyli Złota - zwiedzanie Złotej Kaplicy z przewodnikiem i opowieść o ołtarzu głównym w katedrze 

15:30 - prelekcja o organach i koncert organowy 

Więcej informacji o Zabytku Otwartym znajduje się na stronie Traktu Królewsko-Cesarskiego (traktat.poznan.pl)