Semninarium otwarte pt. Praktyka współprojektowania

2011-11-24 ( czwartek )
SPOT, ul Dolna Wilda 87, Poznań

W ramach spotkania wystąpią:
Tomasz Rakowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW)
"Wprowadzenie"
Tomek Rygalik (Studio Rygalik, ASP Warszawa)
"Niewyczerpalne źródło inspiracji - włączenie użytkowników w proces projektowy"

Wystąpienie będzie mieć charakter prezentacji multimedialnej i będzie dotyczyć konkretnego projektu, opartego na metodologii włączenia użytkowników w proces projektowy.
Thomas Binder (Danish Design School)
"The Co-design Laboratory: Rehearsing the Future. A design school pursuing new modes of participation"
Instytucje uczące projektowania muszą szukać dla siebie nowych ról i włączać się w nowe formy uczestnictwa w życiu społecznym. Coraz trudniej oddzielić od siebie wytwarzanie wiedzy i zaangażowanie w zmianę, nie ma już też czytelnej linii, wzdłuż której można by śledzić to, co nowe. Przeciwnie, zdają się ono łączyć i mieszać z tym, co dobrze znamy.

Wykłady będą tłumaczone na język polski. Po wystąpieniach przewidziana jest dyskusja.
____________________________________________________
Tomasz Rakowski - dr, etnolog, antropolog kultury, lekarz. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współpracuje z Instytutem Kultury Polskiej UW. Obszary zainteresowań: antropologia społeczności zdegradowanych i zubożałych, metodologia badań terenowych, rzeczy/materialność w badaniach antropologicznych. Autor wielu artykułów naukowych oraz książki "Łowcy, zbieracze, praktycy niemocy. Etnografia człowieka zdegradowanego", która otrzymała m.in. Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera oraz Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.
Tomek Rygalik prowadzi własne studio projektowe w Warszawie oraz pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP (PG13). Pełni funkcję dyrektora artystycznego Comforty - wiodącej polskiej marki meblowej. Studiował Architekturę w Łodzi oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po studiach pracował dla firm projektowych w Nowym Jorku, dla klientów takich jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, itd. W 2003 podjął studia na Royal College of Art w Londynie, gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym.

Thomas Binder - doktorat otrzymał z zakresu badań nad nauką i technologią, obecnie sprawuje stanowisko profesora w kopenhaskiej Danish Design School. Jest członkiem zespołu co-design research cluster wykorzystującego projektowanie oparte na współpracy w kontekście przemian środowisk pracy, projektowania interakcji oraz w innowacjach społecznych. Jego badania dotyczą takich obszarów, jak metody eksperymentalnych badań w designie oraz narzędzia służace procesowi otwartej innowacji, ze szczególnym akcentem na partycypację i uczenie się.
"Praktyka współprojektowania" jest piątym spotkaniem z cyklu interdyscyplinarnych i międzynarodowych seminariów odbywających się w ramach projektu "Kolaboratorium. Popularyzacja współdziałania w kulturze". Projekt ten poświęcony jest upowszechnieniu idei współpracy pomiędzy osobami pracującymi w obszarze kultury a osobami, które mają na aktywizacji społeczno-kulturowej skorzystać, oraz popularyzowaniu metod, które do tej współpracy prowadzą i czynią ją efektywną.
Spotkania adresujemy do liderów zmian, przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, naukowców, animatorów i członków społeczności lokalnych zainteresowanych szeroko rozumianą aktywizacją społeczną i kulturową.

Zobacz www.kolaboratorium.pl