Wydarzenia na planie Pokaż na planie
kadr ze spektaklu

Misterium buffo - spektakl

2017-12-15 ( piątek )
19:00
Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22 (IV piętro), Poznań

Lech Raczak o spektaklu:
 "Misterium buffo" jest najgłośniejszym i najbardziej emblematycznym, sztandarowym niejako przedstawieniem  Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla (1997). Kilka komedii Fo wystawiono w ostatnich latach w Polsce (nawet w Teatrze Telewizji). 
Jednak ten tekst - powtórzmy - najważniejszy w dorobku twórcy, wystawiany w całym świecie, (według danych włoskiej agencji autorskiej w ciągu 45 lat od premiery osiągnął zadziwiającą liczbę 5.000 przedstawień) - jest w naszym kraju zupełnie nieznany. Opowiada - w sposób komiczny, sięgający kulturowych tradycji karnawału i błazenady - fragmenty Świętej Historii. Spektakl był swego czasu obiektem polemik: zarzucano mu nawet bluźnierstwo, choć tekst jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści - Jezusa z Nazaretu. 
Powodem ataków była zapewne krytyka doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor.    
Dziś - w czasach papieża Franciszka - dawna krytyka Fo uzyskuje nieoczekiwanie propapieski wymiar. Największym i niezwykłym walorem tekstu i przedstawienia, które można na jego podstawie zrobić, jest niezwykły splot komizmu i wzruszenia, przyziemnej ludzkiej miary i nadludzkiej siły świętości, sacrum  i profanum: poruszający i ludzki wymiar transcendencji."

Bilety - 15 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz www.scenarobocza.pl/