14 lutego - dzień chorego na padaczkę.

Na świecie na epilepsję cierpi 50 milionów osób. W naszym kraju z chorobą zmaga się aż 400 tysięcy chorych. Padaczka jest najczęstszą chorobą neurologiczną wieku dziecięcego. W 75% początek choroby przypada na wiek do 19 roku życia. Nierzadko występuje ona już w pierwszym roku życia.

logo - grafika artykułu
LOGO

Według definicji światowej Organizacji Zdrowia pojęciem padaczki określa się przewlekłe zaburzenia czynności mózgu o różnym źródle pochodzenia, cechujące się nawracającymi napadami. Napady są następstwem nadmiernego wyładowania czynności bioelektrycznej w komórkach nerwowych.

Epileptolodzy rozróżniają ok. 40 różnych napadów drgawek. Poza uogólnionymi drgawkami mogą to być również: sztywnienie ciała i utrata przytomności, zaburzenia emocji, doznań czuciowych - np. uczucie drętwienia, zaburzenia wzroku, słuchu, smaku i węchu, ale też krótkie wyłączenie świadomości.

Wyniki badania PRO-EPI 2013 "Postawy Polaków wobec padaczki", zrealizowanego przez TNS Polska pokazują, że 40 proc. chorych na padaczkę w Polsce pracuje zawodowo. Większość chorych przyznaje, że padaczka jest powodem wielu obaw i lęków w codziennym życiu i ogranicza m.in. zatrudnienie i utrzymanie pracy.

Ważne jest również zrozumienie i właściwa pomocy ze strony otoczenia. Z padaczką można normalnie żyć. Chorzy na padaczkę mogą całkowicie sprawnie funkcjonować w społeczeństwie - uczyć się, pracować, czy mieć dzieci.

Co należy zrobić w sytuacji napadu pierwotnie uogólnionego toniczno-klonicznego?

  1. Odsuń sprzęty, niebezpieczne przedmioty aby uchronić ciało przed okaleczeniem
  2. Chroń głowę przed urazami, możesz delikatnie przytrzymać głowę z boku rękoma
  3. Ułatw oddychanie - otwórz okno, rozepnij kołnierzyk, rozepnij pasek itp.
  4. Kiedy drgawki ustaną ułóż chorego na boku aby uchronić go przed zakrztuszeniem 
  5. Po napadzie padaczkowym pozostań przy chorym aż wróci mu pełna świadomość, daj mu czas, zapewnij spokój.

Czego nie wolno robić:

  1. Nie przenoś człowieka w trakcie napadu padaczkowego
  2. Nie próbuj "cucić", nie klep po twarzy
  3. Nie podnoś głowy chorego - grozi to zapadnięciem się języka i utrudnieniem oddychania
  4. Nie otwieraj zaciśniętych szczęk
  5. Nie wkładaj niczego między zęby
  6. Nie powstrzymuj drgawek
  7. Nie stosuj sztucznego oddychania, na początku napadu padaczkowego chory może przez 20-30 sekund nie oddychać - jest to normalne
  8. W trakcie napadu padaczkowego nie podawaj nic do picia
  9. Po napadzie padaczkowym nie wymuszaj niczego na chorym, może być jeszcze nie w pełni świadomy, reagować nieadekwatnie do sytuacji.

W Poznaniu na rzecz osób chorych na epilepsję działa  Stowarzyszenie Ludzi z Epilepsją, Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Koniczynka"
http://www.stowarzyszeniekoniczynka.pl/